EN |
    ورود
   2:37:31 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 21
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

در آستانه فرارسیدن ماه محرم توصیه شد؛

هیات های مذهبی مراقب خطر برق گرفتگی باشند

با توجه به فرارسیدن ایام ماه محرم، هیات های مذهبی هنگام چراغانی، فضاسازی و نصب وسایل برقی در مساجد و حسینیه ها نکات ایمنی برای در امان ماندن از خطر برق گرفتگی را باید رعایت کنند.

به گزارش وب دا، مسئول مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اعلام این مطلب به تمامی هموطنان توصیه کرد از نصب ریسه لامپ بر روی داربست و تیرهای چراغ برق خودداری و با احتیاط کامل و رعایت تمامی نکات ایمنی نسبت به فضاسازی اقدام کنند.

دکتر ابوالفضل شجاعی اظهار داشت: در مواجه با فردی که دچار برق گرفتی شده باید قبل از کوشش جهت نجات وی، نخست جریان برق را قطع نمود سپس تعداد تنفس و نبض مصدوم را شمارش کنید، اگر نفس نداشت به او تنفس مصنوعی دهید و بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرید.

وی افزود: امکان دارد مصدوم با علائمی چون رنگ پریدگی، سرگیجه، رخوت، کاهش تعداد تنفس و ضربان قلب دچار شوک شود بنابراین فوری او را به پشت بخوابانید و پاهای او را ۲۰ سانتی متر (یک وجب) بالاتر از سطح بدنش قرار دهید و او را با یک پتو بپوشانید تا اتلاف گرمای بدن به حداقل رسد.

به گفته وی، گاهی برق گرفتگی با سوختگی همراه است اگر سوختگی سطحی بود، موضع را با آب خنک شستشو داده و پانسمان کنید، اما اگر سوختگی عمیق بود، مصدوم را بلافاصله به مراکز درمانی برسانید.

 وی با اشاره به اینکه خطر برق گرفتگی در بدن مرطوب یک میلیون بار بیشتر از بدن خشک است، تصریح کرد: اگر با برق سرو کار دارید، دمپایی یا کفش هایی با عایق خشک بپوشید و سعی کنید هیچ قسمتی از بدن تان به طور مستقیم با زمین در تماس نباشد، با دست مرطوب و خیس به کلید، پریز و وسایل برقی دست نزنید و هنگام نظافت مراقب باشید تا آب به تجهیزات برقــی و کنتـــــور پاشیــده نشود.

ساعت : 17:8 -  روز  : سه شنبه  - 23 /  8 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :720

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: