EN |
    ورود
   3:52:39 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 16
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

چاقی شکمی خطرناک‌ترین نوع چاقی

اندازه دور کمر بیش از ۱۰۲ سانتیمتردر آقایان و بیش از ۸۸ سانتی‌متر در خانم‌ها پرخطر محسوب می‌شود بنابراین باید اندازه دور کمر آقایان به کمتر از ۹۴ و در خانم‌ها به کمتر از ۸۰ سانتی‌متر رسانده شود.

به گزارش وب دا، یوسف نقیایی با بیان این که دریافت انرژی بیش از حد نیاز موجب چاقی می‌شود، گفت: افزایش وزن و چاقی یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی است چرا که افزایش وزن سبب افزایش کار قلب می‌شود، همچنین فشارخون بر اثر وزن اضافی بالا می‌رود و ممکن است میزان کلسترول بد و تری‌گلیسیرید نیز افزایش یابد.

وی با اشاره به این که خطرناک‌ترین نوع چاقی تجمع چربی در ناحیه شکم است خاطرنشان کرد: برنامه‌های پیشگیری از چاقی باید در سنین کودکی و در زیر ۱۲ سالگی شروع شود گفت: ممکن است افراد چاق یا دارای اضافه وزن برای کاهش وزن خود مشکلات زیادی داشته باشند اما این افراد باید به یاد داشته باشند که حتی کاهش مقدار کمی از وزن بدن به آن‌ها در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی کمک خواهد کرد.

این کارشناس ارشد تغذیه ادامه داد: افرادی که چربی اضافی در بدن به خصوص در ناحیه شکمی دارند، برای ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی مستعدترند حتی اگر هیچ کدام از عوامل خطر دیگر در آن‌ها وجود نداشته باشد.

نقیایی با بیان این که کاهش وزن در افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند موجب کاهش کلسترول بد و همچنین کاهش فشار خون می‌شود، متذکرشد: بهترین راه برای دستیابی به وزن دلخواه داشتن رژیم غذایی کامل و سالم است همچنین بهترین روش کاهش وزن کاهش دریافت مواد قندی و چربی می‌باشد.

وی در ادامه افزود: روغن ماهی، زیتون و مغز‌ها ازمنابع خوب روغن هستند ولی نباید بیشتر از نیاز مصرف شوند چون باعث چاقی می‌شوند چرا که مصرف بیش از حد هرگونه روغن می‌تواند باعث چاقی شود.

این کارشناس تغذیه با تاکید بر این که برنامه‌های پیشگیری از چاقی باید در سنین کودکی و در زیر ۱۲ سالگی شروع شود، گفت: ممکن است افراد چاق یا دارای اضافه وزن برای کاهش وزن خود مشکلات زیادی داشته باشند اما این افراد باید به یاد داشته باشند که حتی کاهش مقدار کمی از وزن بدن به آن‌ها در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی کمک خواهد کرد به عبارت دیگر؛ حتی یک کاهش وزن متوسط (۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن)، می‌تواند به کاهش میزان خطرابتلا به بیماری‌های قلبی کمک کند.

وی کاهش مصرف چربی و افزایش مصرف میوه جات، سبزیجات و حبوبات از مواردی عنوان کرد که افراد می توانند از این طریق به کاهش وزن برسند و توصیه کرد: غذا به شیوه صحیحی جهت کاهش کلسترول، چربی اشباع، چربی ترانس، چربی کل و کالری‌ها تهیه شود و تا حد امکان غذای کاملی دریافت شود.

وی با بیان این که غذاهایی که دراغلب رستوران‌ها ومراکز تهیه غذاهای سرپایی سرو می‌شوند داری چربی و کلسترول بسیار بالایی هستند، افزود: غذا خوردن در بیرون از منزل به مفهوم از دست دادن کنترل بر روی برنامه غذایی نیست با تفکری منطقی و انتخابی درست، افراد می توانند رژیمی کم کلسترول و کم چربی را رعایت کنند.

 

ساعت : 9:47 -  روز  : چهار شنبه  - 1 /  9 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :820

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: