EN |
    ورود
   10:14:02 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 12 / 06
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

یک متخصص تغذیه:

25 میلیون نفر از ایرانیان چاق اند

متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: 1/1 میلیارد نفر در جهان دچار اضافه وزن و چاق هستند که 25 میلیون نفر از آن‌ها را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

دکتر محسن تقی زاده با اشاره به اینکه 30 تا 50 درصد افراد بالای 20 سال و  60درصد از افراد بالای 30 سال در ایران دچار افزایش وزن و چاقی هستند، افزود: همچنین 12 تا 18 درصد از نوجوانان ایرانی اضافه وزن دارند که مستعد چاق شدن در آینده هستند. 

وی تصریح کرد: زندگی ماشینی در شهرها باعث شده است که اکثر شهرنشینها خوردن غذا در رستوران ها و نیز خوردن غذاهای پرکالری و چرب مانند فست فودها را به عنوان تفریح در برنامه زندگی خود قرار دهند و به دلیل کمبود وقت و بی حوصلگی ناشی از سختی کار، تفریحات با فعالیت زیاد بدنی را کنار بگذارند.

وی با بیان اینکه کمبود وقت برای پختن غذا نیز به تدریح باعث تغییر عادات غذایی مردم کشور شده است، اذعان داشت: مصرف غذاهای نیمه آماده و آماده، انواع سوسیس، کالباس و فست فودها، انواع سس های چرب و مواد خوراکی سیر کننده و پر کالری بیش از پیش بین خانوادهای ایرانی رواج یافته است و می توان گفت الگوی غذایی مردم ایران تا حدود زیادی تغییر کرده است.

وی تاکید کرد: مصرف لبنیات، سبزیجات و میوه ها که نقش مهمی در کنترل وزن و رساندن مواد لازم به بدن را ایفا می کنند از سبد تغذیه خانواده ها کنار گذاشته شده است.

به گفته وی، رواج بازیهای کم تحرک به ویژه بازیهای کامپیوتری بین گروه سنی کودک، نوجوان و حتی جوانان و کنار گذاشتن بازیهای پرتحرک و تفریحات دسته جمعی باعث افزایش چاقی در این گروه سنی شده است و این روند همچنان رو به افزایش است.

دکتر تقی زاده در پایان یادآور شد: انجام فعالیت‌‏های بدنی و ورزش از مهمترین عوامل تسهیل کننده کاهش وزن در افراد چاق است و مهمترین نقش را در پیشگیری از افزایش وزن افراد و  بهبود وضعیت چربی‌‏های خون دارد.

 

ساعت : 11:1 -  روز  : دو شنبه  - 6 /  9 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :550

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: