EN |
    ورود
   4:10:41 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 16
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

معاون بهداشتی:

شمار مبتلایان به ایدز طی پنج سال آینده به 126 هزار و 300 نفر افزایش خواهد یافت

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شمار مبتلایان به ایدز در کشور طی پنج سال آینده به 126 هزار و 300 نفر افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر علیرضا مصداقی نیا در همایش روز جهانی ایدز اظهار داشت: در حال حاضر شواهدی از همه گیری وجود ندارد و کشور در مرحله همه گیری متمرکز در بین مصرف کنندگان تزریقی مواد قرار دارد.

وی افزود: شیوع HIVدر بین مصرف کنندگان تزریقی مواد 15 درصد محاسبه شده است که پیش بینی می شود با برنامه کاهش آسیب این میزان کاهش پیدا کند همچنین در بین زنان در معرض خطر این میزان 5/4 درصد محاسبه شده است.

دکتر مصداقی نیا با بیان این که هم اکنون برآورد می شود 93 هزار و 250 نفر مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد، خاطر نشان کرد: براساس آخرین آمار سال جاری، سه هزار و 619 نفر مبتلا به ایدز در مرحله پیشرفته، سه هزار و 520 نفر تحت درمان هستند در کشور وجود دارند در حالی که تاکنون چهار هزار و 781 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

معاون بهداشتی وزیر با بیان اینکه وضعیت انتقال ایدز در بین مردان بیشتر از طریق اعتیاد تزریقی است، افزود: وضعیت انتقال ایدز در بین زنان از طریق آمیزشی است که این امر کاملا قابل پیشگیری است.

وی یادآور شد: شیوع ایدز در بین زنان چهار و نیم درصد محاسبه شده است و اگر این عدد به پنج برسد به معنای همگیری متمرکز این بیماری در بین این دسته از زنان است و باید نگران شد.

دکتر مصداقی نیا در خصوص سومین برنامه کشوری کنترل ایدز گفت: آموزش و اطلاع رسانی، تأمین سلامت خون، کاهش آسیب، حمایت و توانمندسازی و تقویت زیر ساخت های لازم از استراتژی های سومین برنامه کنترل ایدز در کشور است.

وی ادامه داد: ایجاد ساختار مراکز مشاوره بیماری های رفتاری یا کلینیک های مثلثی جهت ارائه بسته کاملی از خدمات پیشگیری و درمان به افراد در معرض خطر از جمله دستاوردهای برنامه های کشوری کنترل ایدز است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان این که شیوع ویروس HIVدر افراد 15 تا 41 سال در جهان، 8 در ده هزار نفر برآورد شده است، بیان کرد: در سال 2011 حدود 7/1 میلیون نفر در سراسر جهان فوت کردند که این رقم نسبت به سال 2005، 24 درصد کاهش داشته است.

 

ساعت : 8:42 -  روز  : یکشنبه  - 12 /  9 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :747

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: