EN |
    ورود
   12:18:23 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 22
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

89 درصد مبتلایان به ایدز در منطقه کاشان، معتادان تزریقی هستند

معاون بهداشتی علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان گفت: 89 درصد مبتلایان به ایدز در منطقه کاشان را معتادان تزریقی تشکیل می دهند.

به گزارش وب دا، دکتر سیدعلیرضا مروجی در نشست کمیته راهبردی ایدز کاشان گفت: تاکنون 95 بیمار مبتلا به ویروس ایدز (HIV) در این شهرستان شناسایی شده اند که از آغاز پیدایش این بیماری در شهرستان 12 نفر از آنها جان باخته اند.

وی افزود: پنج درصد از مبتلایان به این بیماری در شهرستان کاشان را زنان و 95 درصد آنان را مردان تشکیل می دهند.

وی تصریح کرد: با توجه به برآورد سازمان بهداشت جهانی، افراد آلوده و مبتلا به این بیماری چهار برابر آمار رسمی است و بر این اساس احتمال می رود 351 نفر در این شهرستان مبتلا به ویروس ایدز (HIV) باشند.

دکتر مروجی به موج سوم انتقال این بیماری از راه آمیزش جنسی اشاره و تصریح کرد: اهداف کمیته راهبردی ایدز آموزش و اطلاع رسانی برای شناسایی، آموزش و توانمندسازی گروههای هدف به ویژه جوانان، دانشجویان و دانش آموزان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان بر لزوم همکاری تمامی انجمن های دولتی و غیر دولتی و عموم مردم در برنامه های پیشگیری و کنترل این بیماری در بین مردم و نهادینه کردن آن تاکیدکرد.

به گفته وی، انگ و تبعیض، محروم ماندن از کار و تحصیل و معاشرت با دیگران و رواج باورهای نادرست در مورد این بیماری در جامعه باعث پنهان ماندن ایدز و عدم پیگیری بیماری توسط بیماران می شود.

دکتر مروجی، خاطر نشان کرد: در حال حاضر به دلیل کنترل کامل و شدید در مورد فرآورده های خونی هیچگونه مشکلی وجود ندارد اما در روش انتقال تزریقی، آمیزش و انتقال از مادر آلوده به جنین همچنان مشکلاتی وجود دارد.

وی گفت: با توجه به هزینه زیاد داروها و درمان بیماران متبلا به ویروسHIV، مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری و مراکز بهداشتی درمانی شهرستان کاشان اقدامات درمانی را به صورت محرمانه و رایگان انجام می دهند.

گفتنی است دانشگاه علوم پزشکی کاشان مراکز بهداشتی درمانی شهرستان آران و بیدگل را نیز تحت پوشش دارد.

اول دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری و در کشور ما برای اهمیت دادن بیشتر به این بیماری مهلک و اطلاع رسانی عموم مردم، از دهم تا شانزدهم آذر ماه هر سال 'هفته اطلاع رسانی ایدز ' نامگذاری شده است.

 

ساعت : 14:2 -  روز  : چهار شنبه  - 15 /  9 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :705

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: