EN |
    ورود
   10:36:52 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 17
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

باید شهد شیرین پیشرفت های پزشکی کشور به مردم چشانده شود

سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به رغم پیشرفت های پزشکی در کشور شهد شیرین این پیشرفت ها هنوز به کام مردم ننشسته است.

به گزارش خبرنگار وب­دا دکتر محمدحسن طریقت منفرد افزود: باید با اجرای کامل و ارائه برنامه هایی نظیر پزشک خانواده در کشور شهد شیرین پیشرفت های پزشکی را در کشور به کام مردم بنشانیم، چون هنوز با این مرحله فاصله زیادی داریم.

وی ادامه داد: مهم ترین برنامه بهداشت و درمان دنیا در چند دهه گذشته برنامه پزشک خانواده بوده است، تمام کشورها نیز در عرصه بهداشت و درمان با کمبود منابع مالی مواجهند، ما هم از این کشورها جدا نیستیم و باید با بهینه سازی منابع برنامه پزشک خانواده را به نحو مطلوب در سراسر کشور اجرایی کنیم.

 پزشک خانواده فاصله فقیر و غنی را از بین می برد

 سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به اینکه با اجرای این برنامه فاصله بین فقیر و غنی از بین می رود اظهار داشت: در برنامه پزشک خانواده کارت بیمه بیمار معیشت پزشک را تامین می کند، اگر پزشکی توانست بیمار را خوب ویزیت کند بیمارش را برای همیشه نزد خود ماندگار خواهد کرد و می تواند از کارت اعتبار بیمار که همان بیمه اوست استفاده کرده و درآمدش را بالا ببرد.

وی اضافه کرد: ولی اگر بیمار از کار پزشک ناراضی باشد این اختیار را دارد که هر سه ماه یکبار یا هر شش ماه یکبار پزشک خانواده خود را عوض کند. بنابراین پزشک در برنامه پزشک خانواده باید طوری رفتار کند که بیمار را از دست ندهد.

دکتر طریقت با اشاره به اینکه سیستم پزشک خانواده بیمار محور است، گفت: طب عمومی در این برنامه تقویت خواهد شد و پزشک عمومی که همان پزشک خانواده است می تواند سطوح یک و دو و سه این برنامه را مدیریت کند.

 سرانه بهداشت و درمان افراد جامعه در اختیار پزشک خانواده

 وی بیان داشت: سرانه سلامت در برنامه پزشک خانواده در اختیار پزشک عمومی است، بنابراین این پزشک باید بتواند نحوه مدیریت این سرانه را طوری فرا بگیرد که منجر به بهینه سازی مصرف اعتبارات بهداشت و درمان در کل کشور شود.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار بالغ بر 120 هزار پزشک در کشور داریم که 75 هزار نفر پزشک عمومی هستند، گفت: برای اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور اگر به طور میانگین برای هر 2000 نفر، یک پزشک لازم داشته باشیم به 35 هزار پزشک عمومی برای اجرای کامل برنامه نیازمندیم.

سرپرست وزارت بهداشت تخصص گرایی بیش از حد را آفت طبابت در کشور دانست و بیان داشت: باید بدنه طباطت در کشور در دست پزشک عمومی باشد در حالی که هم اکنون اینگونه نیست، پزشکان متخصص در واقع باید شاخ و برگ این بدنه باشند. در برنامه جدید پزشک خانواده نیز اینگونه پیش بینی شده که پزشک عمومی بدنه اصلی برنامه باشد و هر سه سطح ارجاع بیماران را به متخصصان مدیریت کند.

ساعت : 15:41 -  روز  : یکشنبه  - 6 /  12 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :597

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: