EN |
    ورود
   9:55:13 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 22
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

به مناسبت هفته سما عنوان شد:

سوانح و حوادث در کمین مردان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: هفته سلامت مردان ایرانی (سما) امسال با عنوان "سوانح و حوادث در کمین مردان" نامگذاری شده است.
دکتر سید علیرضا مروجی در گفتگو با وب دا، با اشاره به آغاز هفته سلامت مردان ایرانی از اول اسفند ماه هر سال افزود: حوادث عمدی و غیر عمدی در جنس مذکر در تمام سنین، مهمترین علل سالهای از دست رفته، است و  مطالعات نیز نشان می دهد که در مردان بار ناشی ازحوادث ترافیکی 5 برابر زنان، سقوط حدود 3 برابر زنان و اعتیاد به عنوان یک عامل خطر برای حوادث حدود 10 برابر زنان می باشد.
وی تصریح کرد: مردان نسبت به زنان در معرض خطرهای محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات غلطی مانند مصرف سیگار و الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است از سوی دیگر مردان کمتر به پزشک مراجعه نموده و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تأخیرمی اندازند.
دکتر مروجی، با بیان اینکه مردان ایرانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های شغلی قرار می گیرند، ادامه داد: هم اکنون کمردرد و آسم شایعترین بیماری های جسمی ناشی از کار در مردان است.
وی، حوادث ناشی از نیروهای مکانیکی جاندار و بی جان و همچنین قتل و خشونت، بیماری های مزمن انسدادی ریه، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، هپاتیت، خودکشی، آسم، سوختگی، اسکیزوفرنی، ایدز، اچ آی وی  مثبت، بیماری های رفتاری و جنسی در مردان بیشتر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، تغذیه صحیح و فعالیت فیزیکی مناسب را از موارد مهم در آموزش شیوه زندگی سالم  عنوان و تاکید کرد: داشتن حدود 30 دقیقه فعالیت بدنی روزانه و همچنین مصرف غذاهای سالم (کم نمک، کم چرب، استفاده از روغن مایع، مصرف بیشتر میوه جات، سبزیجات، غلات و ماهی و اجتناب از غذاهای سرخ شده، فست فودها و غذاهای آماده) مهم ترین راه های مقابله با این بیماری ها است.
 وی تاکید کرد: اندازه دور شکم مردان باید کمتر از 100 سانتی متر باشد چرا که تجمع چربی در ناحیه شکم نشان دهنده استعداد شخص به بیماری دیابت و افزایش چربی خون و ابتلا به بیماری قلبی است .
دکتر مروجی، با اشاره به اینکه نامگذاری هفته ای به نام "سلامت مردان" علاوه بر اطلاع رسانی، فرصتی برای توجه ویژه به مسائل و مشکلات جسمی مردان می باشد، یادآور شد: با آگاه کردن مردم از علائم و روند بیماری های پر مخاطره و آموزش شیوه زندگی سالم می توان از ابتلای مردان جامعه به این بیماری ها جلوگیری نمود.
شایان ذکر است با توجه به اهمیت موضوع سلامت مردان، در کشور ما نیز از سال 1385 اولین پنجشنبه اسفند ماه هر سال به عنوان روز سلامت مردان نامگذاری و مقرر گردید هر ساله این روز با رویکرد ارتقای سلامت جامعه از فرهنگ درمان نگر به سلامت نگر و با هدف حساس سازی مردان نسبت به سلامت خود، ترویج توجه به سلامتی قبل از بیماری جامعه، ارائه آموزش و درحد امکان مداخلات تشخیصی و درمانی برای آنان صورت گیرد. 
روز شمار هفته سلامت مردان ایرانی (سما) نیز به شرح ذیل می باشد:
- روز اول 1/12/92: سلامت مردان و آسیب های ناشی از حوادث
- روز دوم 2/12/92: سلامت مردان و رعایت ایمنی در ورزش
- روز سوم 3/12/92: سلامت مردان و رعایت ایمنی در محیط کار
- روز چهارم 4/12/92: سلامت مردان و رعایت ایمنی در محیط زندگی
- روز پنجم 5/12/92: سلامت مردان و ایمنی راهها
- روز ششم 6/12/92: سلامت مردان و ایمنی در رفتار (حذف رفتارهای پرخطر)
- روز هفتم 7/12/92: سلامت مردان و رعایت ایمنی در رانندگی
 

ساعت : 11:33 -  روز  : پنج شنبه  - 1 /  12 / 1392 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :546

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: