EN |
    ورود
   1:29:36 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 12 / 01
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

رعایت توصیه های ایمنی مهم ترین راه پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها است

به مناسبت روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها:

رعایت توصیه های ایمنی مهم ترین راه پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها است

 

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت:  رعایت نکات و توصیه های ایمنی مهم ترین راه پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن است.

دکتر محمد حسین خیاط کاشانی، در گفتگو با وب دا، با اشاره به نامگذاری سوم آبان ماه به عنوان روز "پیشگیری از مسمومیت ناشی از گاز و منوکسیدکربن، افزود: مسمومیت با منوکسید کربن یکی از مرگبارترین انواع مسمومیت ها می باشد زیرا بی رنگ، بی بو و بدون طعم و غیر محرک است.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از بروز آن بایستی توصیه های ایمنی در مورد استفاده از وسایل حرارتی (بخاری های نفتی و گازی) رعایت شود و از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش ها اطمینان حاصل کرد چرا که سرد بودن لوله دودکش بخاری، دلیل بر خارج نشدن دود و گاز سمی می باشد.

وی، سردرد، گیجی، ضربان شدید شقیقه ها، وزوز گوش و خواب آلودگی را علایم تماس طولانی با منوکسید کربن عنوان کرد و ادامه داد: بعد از تماس با این گاز، فرد مسموم دچار تهوع، استفراغ و تپش قلب می شود.

دکتر خیاط کاشانی ، با بیان اینکه تماس با مقادیر بالای منوکسید کربن در مدت طولانی می تواند سبب  تهوع، استفراغ، تپش قلب، کاهش هوشیاری، آسیب دائمی عصبی، کما و مرگ شود، یادآور شد: استفاده از آب گرمکن نفتی یا گازی و یا دستگاه پکیج در داخل محیط حمام و یا محیط های کوچک در بسته منجر به سوخت ناقص و مسمومیت با گاز می شود.

وی اظهار داشت: دود سیگار نیز دارای مقادیری از گاز منوکسید کربن است و این گاز می تواند در اثر مصرف طولانی مدت سیگار سبب بروز مسمومیت مزمن در افراد سیگاری شود.

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه ، با اشاره به اینکه اولین اقدام در برخورد با فردی که با گاز منوکسیدکربن مسموم شده است، انتقال مصدوم به هوای آزاد است، تاکید کرد: در صورت قطع تنفس بیمار مسموم با منوکسید کرزبن و گاز های دیگر، باید احیای قلبی عروقی را آغاز کرد.

 

ساعت : 13:27 -  روز  : شنبه  - 3 /  8 / 1393 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :691

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: