EN |
    ورود
   12:52:56 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 24
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

هیچ وقت مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با  مواد شوینده مخلوط نکنید

به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها عنوان شد:

هیچ وقت مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با مواد شوینده مخلوط نکنید

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: هیچ وقت مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و جرم گیر را با مواد شوینده و فرآورده های سفید کننده مخلوط نکنید.

 

دکتر مسعود نساج در گفتگو با وب دا، با اشاره به نامگذاری یکم تا هفتم آبان ماه به عنوان هفته "پیشگیری از مسمومیت ها"، با اشاره به اینکه بخارات و گازهای ناشی از این اختلال بسیار سمی و خفه کننده می باشد، افزود: اختلاط مواد شیمیایی با مواد شوینده منجر به آسیب های جدی جسمی به ویژه تنفسی، پوستی و چشمی می شود.

 

وی، با بیان اینکه پنجم آبان ماه به عنوان روز "پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات و  مواد شیمیایی و شوینده خانگی" تصریح کرد: پس از مصرف مواد شوینده، سفید کننده، جرم گیر و لوله بازکن در محیط های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان در این مکان ها توقف نکنید چرا که گازهای تولید شده در فضای کوچک، خفه کننده و سمی می باشد.

 

دکتر نساج ادامه داد: در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد و حتماً از وسایل محافظت کننده مانند دستکش بلند، کفش نفوذ ناپذیر، لباس آستین بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده کنید.

 

رعایت توصیه های لازم در هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی و سموم

 

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: در هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی و سموم مختلف اعم از سموم خانگی یا صنعتی، حتماً در نور کافی برچسب روی بسته بندی را مطالعه و سپس مصرف نمایید.

 

وی، با اشاره به اینکه هر گونه مصرف خوراکی با سموم دفع آفات را جدی بگیرید و بیمار را برای درمان در اسرع وقت به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کنید، یادآور شد: علایم و نشانه های مسمومیت با برخی از سموم مانند سم موش کش می تواند به صورت تاخیری ( 24 تا 48 ساعت بعد از مصرف) ظاهر شود.

 

دکتر نساج اظهار داشت: علایم و نشانه های مسمومیت با گروه مهمی از حشره کش ها (موسوم به ترکیبات ارگانوفسفره) با تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، اسهال، اشک ریزش، آبریزش از بینی، تعریق، تنگی نفس، افت فشارخون، تنگی مردمک چشم، اختلالات قلبی و عصبی همراه است.

 

وی، با بیان اینکه در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد اسیدی و یا قلیایی پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شستشو داده و مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید، تاکید کرد: در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد اسیدی و یا قلیایی هرگز از مواد قلیایی و یا اسیدی جهت خنثی سازی استفاده نکنید. هرگز بیمار را وادار به استفراغ نکنید. این کار می تواند سبب وخیم شدن وضع بیمار گردد.

 

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: برخی لوازم آرایشی خصوصاً غیر استاندارد و حتی سرمه، حاوی مقادیر بالای سرب می باشند حتما از مصرف آنها خودداری کنید.

 

وی، مصرف غذا های چرب را زمینه ساز افزایش سرعت جذب سرب توسط بدن انسان عنوان کرد و گفت: هوای محیط نزدیک به بزرگراه ها، خاک و محیط اطراف مناطق صنعتی مانند کارخانجات باتری سازی، رنگ سازی چند برابر دیگر نقاط حاوی سرب می باشد بنابراین به منظور سنجش سرب در خون افراد شاغل در صنعت که با سرب تماس دارند، آزمایش خون باید به طور مرتب انجام شود.

 

گفتنی است یکم تا هفتم آبان ماه سال جاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها است و شعار روز پنجم آن  "پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات و  مواد شیمیایی و شوینده خانگی"  نامگذاری شده است.

 

ساعت : 14:1 -  روز  : دو شنبه  - 5 /  8 / 1393 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :374

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: