EN |
    ورود
   3:37:34 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 13
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

دکتر سید حسن هاشمی

وزیر بهداشت در همایش معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی کشور خبر داد:

کاهش ٢٥ درصدی قیمت دارو در کشور

دکتر هاشمی از کاهش 25 درصدی قیمت دارو در کشور خبر داد و گفت: امیدواریم کاهش قیمت دارو در سالهای آینده نیز ادامه داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی در همایش معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تحولات صورت گرفته در حوزه سلامت در طی چند ماه اخیر را کم نظیر بیان کرد و گفت: در مرحله سوم طرح تحول سلامت، می توانیم از مردم و مشارکت های اجتماعی و مردم به نحو احسن در جهت بهتر اجرایی شدن این گام استفاده کنیم.

وزیر بهداشت بر ضرورت عدم تقاضای القایی در مصرف دارو در بیمارستان ها و مراکز درمانی تاکید کرد و افزود: کمیته های نظارتی در بیمارستان ها و در سطح دانشگاههای علوم پزشکی باید در مصرف دارو و تجهیزات، نظارت های سختگیرانه خود را دنبال کنند و تا جلوی مصرف بیش از حد دارو و تجهیزات گرفته شود.

وی در ادامه، بر لزوم اطلاع رسانی برای استفاده از مکمل ها تاکید کرد و گفت: سازمان غذا و دارو و برخی از دستگاه های دولتی و مردم نهاد باید جلوی ورود مکمل های بی کیفیت و آسیب رسان را بگیرند.

دکتر هاشمی همچنین، با اشاره به این که در حال حاضر قیمت دارو به میزان 25 درصد کاهش یافته است، اظهار امیدواری کرد که کاهش قیمت در دارو در سالهای آینده ادامه داشته باشد.

وی در ادامه، راه اندازی پورتال دارویی را راهی برای نظارت بهتر در امر واردات، توزیع و زمان ساخت دارو عنوان کرد.

دکتر هاشمی همچنین بر ارتقای کیفیت داروهای ایرانی تاکید کرد و افزود: در حال حاضر کاستی هایی در تولید دارو وجود دارد که باید اصلاح شود.

وی در ادامه با تاکید بر نظارت هر چه بیشتر در استفاده از مواد اولیه در تولید دارو، گفت: تولیدکنندگان داروهای داخلی ، می توانند با هدف ارتقای کیفیت دارو و با رعایت استاندارد جهانی وارد بازار بین المللی دارو شوند و حفظ کیفیت در دارو نیز باید استمرار داشته باشد.

دکتر هاشمی با اشاره به این که بسیاری از داروهای خارجی هم ممکن است از کیفیت نامناسبی برخوردار باشند، افزود: نباید دارویی برای بیمار تجویز شود که اثر بخش نباشد.

وزیر بهداشت همچنین، بر تشکیل جلسات و فعالیت های مناسب صورت گرفته در شورای عالی سلامت و امنیت غذا اشاره کرد و گفت: در مورد روغن پالم و محصولات لبنی اقدامات خوب و ارزنده ای صورت گرفت و مردم متوجه نظارت های جدی و مناسب از سوی وزارت بهداشت شدند.

وی همچنین از توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل سموم و میزان مصرفی سموم تشکر و قدردانی کرد.

دکتر هاشمی در ادامه، بر اصلاح زیر ساخت ها تاکید کرد و گفت: مدیریت ها در حوزه سلامت نیاز به بازنگری دارد و باید در تعاریف مدیریتی خود نیز تغییراتی ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت همچنین، کاهش مالکیت و نیروی انسانی و هیات امنایی شدن دانشگاه های علوم پزشکی را فرصتی مناسب برای بازنگری در مدیریت دانست و اظهار امیدواری کرد که با کاهش تصدی گری و وابستگی ها، زمینه برای انجام خصوصی سازی ایجاد شود و بتوانیم از مشارکت های مردمی در بخش نظارتی استفاده کنیم.

وی در پایان اجرایی شدن کتاب تعرفه سلامت را سخت ترین بخش طرح تحول نظام سلامت بیان کرد و گفت: اجرای این کتاب با کمک جامعه پزشکی ضمن احترام به جامعه پزشکی موجب جلوگیری از تضییع حقوق بیماران خواهد شد.

منبع: وب دا

ساعت : 11:48 -  روز  : شنبه  - 1 /  9 / 1393 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :416

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: