EN |
    ورود
   11:35:23 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 25
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

رضایتمندی 73 درصدی مردم از کاهش هزینه های درمان/ ارائه خدمات بیش از 4 هزار متخصص در مناطق محروم کشور

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

رضایتمندی 73 درصدی مردم از کاهش هزینه های درمان/ ارائه خدمات بیش از 4 هزار متخصص در مناطق محروم کشور

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب ایجاد عدالت میان مردم در دسترسی به خدمات سلامت شده است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر محمد آقاجانی در نشست خبری برنامه تحول نظام سلامت، یکی از اهداف اجرای طرح تحول نظام سلامت را حفاظت مالی از مردم در برابر هزینه های خدمات سلامت بیان کرد و گفت: ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقای کیفیت خدمات سلامت نیز از دیگر اهداف طرح تحول نظام سلامت است.

به گفته معاون درمان، از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت بیش از 7 میلیون نفر که فاقد پوشش بیمه بودند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند.

وی همچنین، با اشاره به این که سهم پرداختی مردم در بیمارستان های وزارت بهداشت جهت بستری از 37 درصد به 8 درصد کاهش یافته است، افزود: سهم پرداختی مردم در مناطق روستایی به میزان 6 درصد کاهش یافته است و در حال حاضر 3 میلیون و 50 هزار نفر بیمار بستری در کل کشور از این خدمت استفاده کرده اند.

به گفته دکتر آقاجانی، بررسی های ملی نشان داد که 73 درصد مردم از کاهش هزینه های پرداختی در حوزه سلامت رضایت دارند.

 

کاهش ارجاع بیماران برای تهیه دارو و لوازم پزشکی به خارج از بیمارستان

معاون درمان در ادامه با اشاره به این که تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت بیش از 50 درصد از بیماران به منظور تهیه دارو و لوازم پزشکی، حداقل یک بار به خارج از بیمارستان ارجاع داده می شدند، گفت: در حال حاضر ارجاع بیماران برای تهیه دارو و لوازم پزشکی به خارج از بیمارستان، به میزان 3.2 درصد رسیده است.

وی همچنین، کاهش قیمت لوازم و تجهیزات پزشکی را از زمان اجرای طرح تحول سلامت، 42 درصد بیان کرد.

دکتر آقاجانی در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر در 398 بیمارستان وزارت بهداشت، 752 پزشک در 17 رشته تخصصی به عنوان کشیک مقیم فعالیت دارند، افزود: در حال حاضر 9500 پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص در کلینک های دولتی، بیش از 3 میلیون بیمار را ویزیت کرده اند.

وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر، خدمات سرپایی درمانی در 585 کیلینک ویژه با نرخ دولتی ارائه می شود.

 

ارائه خدمات بیش از 4 هزار متخصص در شهرهای محروم

معاون درمان در ادامه، میزان رضایتمندی پزشکان مناطق محروم را با اجرای طرح تحول نظام سلامت 42 درصد بیان کرد و گفت: در حال حاضر 4036 پزشک متخصص در 293 شهر محروم کشور مشغول ارائه خدمت هستند.

وی افزود: 42 درصد از پزشکان مناطق محروم، علی رغم پایان تعهدات قانونی خود به دلیل رضایتمندیشان از برنامه تحول سلامت، تمایل به ادامه خدمت خود در همین مناطق را اعلام کرده اند.

 

انجام 241 هزار زایمان طبیعی در 6 ماهه نخست طرح تحول سلامت

دکتر آقاجانی همچنین با اشاره به این که تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان سزارین در کشور 54 درصد بوده است، افزود: در حال حاضر 241 هزار زایمان طبیعی در 6 ماهه نخست طرح تحول سلامت صورت گرفته که خود موجب افزایش 5 درصدی زایمان طبیعی شده است.

 

توسعه و بهینه سازی 366 بلوک زایمان

به گفته وی، در جهت اجرای بسته زایمان طبیعی در برنامه طرح تحول نظام سلامت 366 بلوک زایمان توسعه و یا بهینه سازی شدند.

معاون درمان در ادامه، با اشاره به این که با اجرای طرح تحول نظام سلامت، تعداد پایگاه هوایی اورژانس در کشور به 14 پایگاه افزایش یافته است، افزود: در 6 ماهه نخست اجرای طرح تحول نظام سلامت 183 پرواز صورت گرفته است که 330 مصدوم در طی این پروازها از محل حادثه به مراکز درمانی منتقل شدند.

وی همچنین، در برنامه ارتقاء کیفیت هتلینگ، پیشرفت تعمیرات و تجهیز 560 بیمارستان کشور را 67 درصد بیان کرد.

بازدید از 313 بیمارستان مشمول طرح

معاون درمان در ادامه، با بیان این که در مرحله نظارت و ارزیابی عملکرد بیمارستان ها در 6 ماهه نخست طرح تحول نظام سلامت، 313 بیمارستان مشمول طرح مورد ارزیابی و بازدید قرار گرفتند، گفت: در طی این بازدیدها 140 اخطار به بیمارستان ها و پرسنل بیمارستانی داده شد.

منبع: وب دا

ساعت : 13:0 -  روز  : پنج شنبه  - 20 /  9 / 1393 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :597

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: