EN |
    ورود
   3:40:06 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 25
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

معاون درمان وزارت بهداشت

معاون درمان وزارت بهداشت:

شاخص هزینه های کمر شکن و فقرزا در حوزه سلامت به نصف کاهش پیدا کرد/ 5هزار تخت به اورژانس بیمارستان ها اضافه می شود

دکتر آقاجانی گفت: با اجرای طرح تحول سلامت شاخص هزینه های کمرشکن و فقرزا در حوزه سلامت به نصف کاهش پیدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و  آموزش پزشکی (وب دا)؛ معاون درمان وزارت بهداشت در اجلاس ارزیابی طرح تحول سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که با حضور معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به این که بحث عمده این اجلاس پیرامون برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت است که در 8 بخش اصلی در 560 بیمارستان مرتبط با وزارت بهداشت اجرا می‌شوند، گفت: از 25 بهمن ماه طرح پایش ویژه این برنامه‌ها آغاز شده و به مدت 30 روز ادامه می‌یابد و قرار است فروردین ماه نتایج این پایش اعلام شود تا بتوانیم برای چگونگی اجرای هرچه بهتر برنامه‌های طرح تحول سلامت تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

دکتر آقاجانی در ادامه با بیان اینکه در جریان این طرح پایش که در سراسر کشور به اجرا در می‌آید، مهمترین هدف ما یافتن تجارب موفق و نمونه‌های برتر است، ادامه داد: در سالگرد طرح تحول سلامت در سال 94 و این تجارب و نمونه‌های برتر و موفق اعلام و معرفی می‌شوند.

معاون درمان همچنین گفت: طرح تحول سلامت یک برنامه جهادی و بزرگ است و پایش ویژه آن توسط 150 ارزیاب خبره از ساعات اولیه صبح تا انتهای شب ادامه می‌یابد. ضمن این که استقبال بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی از این برنامه پایش بسیار خوب بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه مهمترین هدف طرح تحول سلامت حفاظت از مردم در مقابل هزینه‌های کمرشکن سلامت بود، بیان داشت: این اتفاق در حال حاضر افتاده و ما شاهد کاهش میزان پرداختی از جیب مردم هستیم به طوری که در بررسی مرکز ملی آمار مشخص شده که 32 درصد از رقم ریالی پرداختی از سوی مردم در مقایسه با قبل از طرح تحول سلامت کاهش یافته است.

وی ضمن اشاره به دو شاخص هزینه‌های فقرزا و کمرشکن توضیح داد: در بررسی‌های دیگر مرکز ملی آمار مشخص شده که طرح تحول سلامت این دو شاخص را به حدود نصف کاهش داده است. البته عدالت در این است که این شاخص‌ها به صفر برسد.

دکتر آقاجانی با بیان اینکه مهمترین چالش‌ها در طرح تحول سلامت بحث نیروی انسانی است و در این حوزه با کمبود جدی مواجه هستیم خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای 80 هزار تخت در بیمارستان‌های وزارت بهداشت 80 هزار نیرو داریم و این آمار از استانداردهای منطقه‌ای بسیار پایین‌تر است به خصوص اینکه در حوزه پرستاری و اورژانس پیش بیمارستانی دچار فقر جدی نیروی انسانی هستیم به طوری که در یک ماه تا 500 ساعت یک تکنسین اورژانس به ماموریت می‌رود.

دکتر آقاجانی با بیان اینکه هدف‌مندی یارانه‌ها در حوزه سلامت به طور کامل اتفاق افتاد خاطرنشان کرد: اگرچه بخش کوچکی از اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت اما در کنار کنترل بازار پرداخت‌های غیرقانونی توانستیم از مردم حفاظت مالی کنیم و نتیجه بدست آمده در این خصوص دو برابر منابعی است که به حوزه سلامت اختصاص داده شده است.

دکتر آقاجانی با اشاره به پایداری منابع در طرح تحول سلامت نیز توضیح داد: بحث پایداری منابع بسیار مهم است و ما در وزارت بهداشت پیگیر آن هستیم ضمن اینکه در کنار حمایت‌های مقام معظم رهبری، دولت و مجلس نیز در این خصوص عزم جدی دارند ولی قدر مسلم استمرار منابع برای ما بسیار ضروری است و علاوه بر اختصاص 10 درصد از منابع هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده پیشنهاد دیگری درخصوص اعتبارات بخش سلامت داریم و امیدواریم با پایداری منابع در سال 94 برنامه‌های تحول سلامت را با قوت بیشتر ادامه دهیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال 94 برای توسعه خدمات اورژانس نیز برنامه‌هایی داریم، بیان داشت: مقرر شده بین 4 تا 5 هزار تخت به اورژانس‌های کشور اضافه شود همچنین در حال حاضر در 2 هزار پایگاه جاده‌ای و شهری، 3000 آمبولانس فرسوده داریم و امیدواریم در سال آینده شاهد نوسازی ناوگان اورژانس باشیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به روش جدید پرداخت حقوق پرسنل پزشک و غیرپزشک مبتنی بر عملکرد خاطرنشان کرد: در نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد همه گروه‌های پزشک و غیرپزشک با هر عنوان و مسئولیتی در بیمارستان‌های وزارت بهداشت لحاظ شده‌اند و براساس این نظام هرچه کار پرخطرتر و دشوارتر باشد میزان دریافتی پرسنل آن بخش بیشتر خواهد بود.

دکتر آقاجانی با بیان اینکه استقرار این برنامه در بیمارستان‌ها زمان خواهد برد، بیان کرد: مهمترین بخش در یک بیمارستان نظام دریافت است. ما تا حدودی تعرفه‌ها را واقعی کرده‌ایم و از سوی دیگر نظام پرداخت را اصلاح کرده‌ایم. قرار است بعد از استقرار این نظام و آموزش مدیران بیمارستان‌ها در خصوص نحوه اجرای آن، تمام پرداخت‌ها براساس آن انجام گیرد و تا آن زمان پرداختی‌ها به پرسنل غیرپزشک و پزشک به صورت علی‌الحساب خواهد بود.

دکتر آقاجانی همچنین در مورد مطالبات بیمارستان‌های وزارت بهداشت از بیمه‌ها توضیح داد: در مقایسه با گذشته این مطالبات کاهش یافته ولی هنوز نیاز به تقویت پرداخت‌های بیمه است به طوری که سرعت رسیدگی به اسناد باید بالا برود و این کار باید براساس یک سیستم اتوماسیون انجام شود چون پرونده‌های کاغذی دیگر معنا ندارد.

وی تصریح کرد: امروز خوشبختانه طرح تحول سلامت موجب شده تمامی بیمارستان‌های وزارت بهداشت به سیستم اتوماسیون اطلاعات بیمارستانی مجهز شوند و این در حالی است که تا قبل از اجرای طرح تنها 40 بیمارستان این سیستم را داشتند. از این رو ضروری است سازمان‌های بیمه‌گر نیز اسناد دیجیتال را از بیمارستان‌ها بپذیرند و مطالبات آنها را به روز کنند.

منبع: وب دا

ساعت : 11:43 -  روز  : پنج شنبه  - 14 /  12 / 1393 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :487

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: