EN |
    ورود
   2:27:29 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 21
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

همایش دیابت در دانشگاه برگزار شد

همزمان با دومین روز از هفته سلامت:

همایش دیابت در دانشگاه برگزار شد

همایش دیابت با حضور معاون بهداشتی دانشگاه، جمعی از مسئولین، کارکنان و بیماران دیابتی، روز چهارشنبه مورخ 2/2/94 در سالن آمفی تئاتر مرکزی برگزار شد.

به گزارش وب دا، معاون بهداشتی دانشگاه در این مراسم، با اشاره به شعار امسال هفته سلامت با عنوان "ایمنی غذا از سفره تا مزرعه" اظهار داشت: تغذیه ناسالم یکی از چهار عامل تهدید کننده سلامت ایرانیان است.

دکتر سید علیرضا مروجی، ضمن اشاره به آیه "فلینظر الانسان الی طعامه" انسان باید  در چیزی که می خورد دقت کند، گفت: بیماران دیابتی علاوه بر به موقع مصرف کردن داروها بایستی تغذیه سالم و صحیحی داشته باشند.

وی، ضمن تاکید بر کسب اطلاعات از منابع علمی و معتبر در خصوص تغذیه سالم تصریح کرد: در خصوص طب سنتی تنها از منابع مورد تایید وزرات بهداشت  اطلاعات لازم را کسب کنید.

کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر نیز در این همایش، انواع دیابت را به دیابت نوع یک، دیابت نوع 2، دیابت بارداری و دیابتی که در اثر اختلال در پانکراس به دلیل بیماری و یا جراحی ایجاد می شود بر شمرد.

دکتر مرتضی پنجه شاهی،  پرخوری، پرنوشی، پر ادراری، کاهش شدید وزن (به ویژه در کودکان)، تاخیر در بهبود زخم و تاری دید را از علائم دیابت عنوان کرد.

وی، افراد دارای اضافه وزن، فشار خون بالا، چربی خون، سابقه دیابت در بستگان درجه یک و خانم های باردار در ماه پنجم بارداری، زنانی که 2 بار سقط و یکبار مرده زایی داشته باشند را افراد در معرض خطر دیابت عنوان کرد.

دکتر پنجه شاهی ادامه داد: داشتن شیوه های زندگی (غذایی سالم، تحرک کافی و عدم استفاده از دخانیات)، کنترل وزن، کنترل استرس و فشارهای روانی از عوامل پیشگیری از دیابت است.

وی، کنترل ادواری و منظم قند خون، توجه به زخم ها و مراقبت دقیق از آن، مصرف منظم داروها و انسولین، استفاده از مشاوره پزشک معالج و متخصص تغذیه را از جمله اقداماتی دانست که مبتلایان به دیابت باید رعایت کنند.

گفتنی است در پایان از بیماران تحت نظر واحد دیابت دانشگاه که دیابت خود را به خوبی کنترل کرده بودند تقدیر به عمل آمد.

ساعت : 13:56 -  روز  : چهار شنبه  - 2 /  2 / 1394 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :362

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: