EN |
    ورود
   3:49:44 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 19
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

قائم مقام وزارت بهداشت

قائم مقام وزارت بهداشت عنوان کرد:

کاهش هر یک درصد پرداختی از جیب مردم نیازمند 800 میلیارد تومان اعتبار است

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان اینکه بر اساس سند چشم انداز پرداختی از جیب مردم در هزینه های درمانی باید از متوسط پرداختی منطقه کمتر باشد، کاهش هر یک درصد ازآن رامستلزم تخصیص اعتبار 800 میلیارد تومانی عنوان کرد و افزود:وزارت بهداشت با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، تلاش کرده پرداختی از جیب مردم به حداقل برسد.

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در خصوص وضعیت اعتبارات اجرای برنامه تحول نظام سلامت در گفتگو با " وب دا" اظهار داشت: سال گذشته مقرر شده بود، دولت اعتباری را ازمحل 10 درصد درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات برارزش افزوده به وزارت بهداشت تخصیص دهد.

تنها امکان تخصیص 85 درصد اعتبار پیش بینی شده برای اجرای برنامه فراهم شد

وی یادآور شد: امکان تخصیص اعتبار پیش بینی شده به طور کامل فراهم نشد و در طول سال به جهت تحریم های ناجوانمردانه و کاهش قابل توجه قیمت نفت، تنها 85 درصد از اعتبار پیش بینی شده محقق شد.

قائم مقام وزارت بهداشت در خصوص بودجه سال جاری نیز اظهار داشت: امسال نیز با توجه به محدودیت های بودجه ای ، سهم اعتبار سه ماهه اول  از محل هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات برارزش افزوده به انضمام اعتبار دولت برای اجرای برنامه تحول، به طور کامل تخصیص پیدا نکرده است.

دکتر حریرچی با اشاره به تدابیر وزارت بهداشت برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت گفت: این وزارتخانه در بسته خدماتی الف با ارائه خدماتی همچون ارائه خدمات پایه بهداشت و درمان، رایگان شدن زایمان طبیعی، حضور پزشکان متخصص، ارائه خدمات بهداشتی درمانی در روستاها و حاشیه شهرها و شهرهای زیر 20 هزار نفر با تمام توان مشغول ارائه خدمات است و کاهش اعتبارات خدشه ای به خدمت رسانی وارد نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه خط قرمز دولت هزینه کردن از جیب مردم است، گفت:دولت، وزارت بهداشت و وزارت رفاه اجازه نخواهند داد به وضعیت نامطلوب گذشته که طی آن بیش از 60 درصد از هزینه ها از جیب مردم پرداخته می شد، بازگردیم.

براساس سند چشم انداز باید متوسط پرداختی از جیب مردم در کشور از متوسط منطقه کمتر باشد

 

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان اینکه هم اکنون در مسیر درستی قرار گرفتیم و با کاهش هزینه هایی که انجام می دهیم امیدواریم هیچ خدشه ای به اهداف برنامه تحول سلامت وارد نیاید، گفت: بر اساس سند چشم انداز باید در حوزه بهداشت و درمان پرداختی از جیب مردم کمتر از متوسط پرداختی از جیب مردم منطقه باشد، در حال حاضر متوسط پرداخت از جیب مردم در منطقه 39 درصد و در جهان 18 درصد است.

دکتر حریرچی همچنین با مرور دستاوردهای اجرای برنامه تحول نظام سلامت در خصوص کاهش پرداختی از جیب مردم گفت: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت روستاییان به طور متوسط سه درصد و ساکنان شهرها تنها شش درصد صورتحساب هزینه های درمانی در مراکز بهداشتی درمانی را از جیب پرداخت می کنند.

وی افزود: برای کاهش هر یک درصد پرداختی از جیب مردم به 800 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

جلوگیری از هزینه های غیر ضروری در حوزه بهداشت و درمان

دکتر حریرچی در ادامه در خصوص سایر اقدامات وزارت بهداشت برای اجرای هرچه بهتر برنامه تحول نظام سلامت اظهار داشت: بخش دیگری از کارهایی که باید انجام بدهیم، جلوگیری از هزینه های غیرضروری است.وزیر محترم نیز بارها تاکید کرده اند که این اقدام در کوتاه مدت ممکن نیست وپروسه ای دراز مدت دارد که امید می رود با اهتمام جدی دولت و وزارت بهداشت و همراهی جامعه پزشکی به این نقطه برسیم.

وی عنوان کرد: با توجه به تحریم های ناجوانمردانه شرایط دولت را درک می کنیم و برای رسیدن به نقطه مطلوب با در نظر گرفتن اولویت ها در تلاشیم در دستیابی به اهداف اصلی نظام از طریق گفتمان ،روند رو به رشدی را داشته باشیم.

معاون وزارت بهداشت همچنین از مردم درخواست کرد اگر هنگام مراجعه به بیمارستان های دولتی و خصوصی شاهد درخواستی مبنی بر پرداخت غیر قانونی بودند، دانشگاههای علوم پزشکی و وزارت بهداشت را مطلع سازند.

منبع: وب دا

ساعت : 12:45 -  روز  : سه شنبه  - 9 /  4 / 1394 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :417

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: