EN |
    ورود
   9:59:59 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 12 / 06
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

کارگاه آشنایی با نحوه استقرار نظام مراقبت از خون در دانشگاه برگزار شد

کارگاه آشنایی با نحوه استقرار نظام مراقبت از خون (هموویژیلانس) با همت واحد مامایی دانشگاه و همکاری اداره امور آزمایشگاه ها معاونت درمان دانشگاه و سازمان انتقال خون استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار وب دا، مسئول واحد مامایی هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی پرسنل مامایی شاغل در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه با اصول فنی انتقال خون در جهت افزایش مهارتهای بالینی، ارتقاء سلامت مادران و نوزادان و کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان بیان کرد.

افسانه همتی افزود: اهمیت طب انتقال خون در بیماری های زنان و زایمان، هموویژلانس و اهمیت آن، مروری برانواع فرآورده های خون، مراقبت از فراورده های خون در تمام مراحل، آماده سازی و تعیین سازگاری قبل از تزریق فرآورده های خون، مراحل تحویل گرفتن خون و فرآورده و ترزیق خون، واکنش های حاد تزریق خون و نحوه درمان، واکنش های تاخیری تزریق خون و نحوه درمان و آشنایی با فرم های هموویژلانس (مستندات) از مباحث مطرح شده در این کارگاه بود.

وی تصریح کرد: مراقبت از خون (هموویژلانس) یک سیستم نظارت کشوری برسلامت خون و فرآورده های آن در تمام مراحل زنجیره انتقال خون یعنی از زمان خونگیری از اهدا کنندگان تا پیگیری دریافت کنندگان خون و فراورده ها، گردآوری و تجزیه و تحلیل داده های مربوط به اثرات ناخواسته انتقال خون و اعلام خطر به منظور تصحیح و اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع مجدد آنها می باشد.

وی با توصیه در ضرورت ردیابی بودن خون و فراورده های آن از اهدا کننده تا دریافت کننده دربیمارستان های دولتی، خصوصی و مراکز انتقال خون ادامه داد: گزارش عوارض ناشی از تزریق به صورت سیستماتیک و جمع آوری در یک واحد، گردآوری و تجزیه و تحلیل داده های مربوط به اثرات ناخواسته انتقال خون و اعلام خطر به منظور تصحیح و اخذ اقدامات اصلاحی لازم برای جلوگیری از وقوع مجدد آنها، مستند سازی موارد تزریق خون در یک بیمارستان و بررسی مقایسه ای آن در سال های متوالی و هدایت و ارتقای تزریق خون در بیمارستان ها  را از اهداف اجرای این کارگاه برشمرد.

لازم به ذکر است این کارگاه در راستای کارگاه کشوری هموویژلانس و تاکید معاون درمان وزرارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

ساعت : 13:27 -  روز  : شنبه  - 23 /  2 / 1391 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :828

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: