EN |
    ورود
   10:43:19 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 12 / 01
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

وزیر بهداشت:

اجرای راهنماهای بالینی جز با همکاری بیمه ها میسر نیست/ عدم تجمیع بیمه ها دلیل اجرا نشدن راهنماهای بالینی است

وزیر بهداشت با بیان اینکه اجرای گایدلاین ها (راهنماهای بالینی)  بدون همکاری دستگاهی که پول در اختیارش است، میسر نیست، تصریح کرد: تولیت بیمه ها در مجموعه ای دیگر یکی از دلایل اصلی مغفول ماندن اجرای گایدلاینهاست.

 

به گزارش وبدا؛دکتر سیدحسن هاشمی در نشست کمیته راهبردی راهنماهای بالینی که امروز در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر در حوزه پزشکی حدود 400 گاید لاین (راهنمای بالینی) برای ارائه خدمات درمانی وجود دارد اما متاسفانه این راهنماهای بالینی در بیمه ها و مراکز درمانی معطل مانده و اجرا نمی شود.

 

وزیر بهداشت افزود : 20 گاید لاین نیز در زمینه برنامه پزشک خانواده داریم که اجرای آن در اختیار خودمان بوده و در معاونت بهداشتی این وزارتخانه در حال اجراست که البته کافی نیست.

 

دکتر هاشمی علت اجرا نشدن راهنماهای بالینی را کاملا مشخص عنوان کرد و افزود: صرفنظر از نگاههای سطحی که بعضی از آنها هم آلوده به اغراض شخصی، سیاسی و اقتصادی است ، اجرای این راهنماها توسط کسانی است که پول و منابع را در اختیار دارند .

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: تنها راه اصلاح و ساماندهی نظام سلامت اجرای گایدلاین ها با همکاری بیمه ها است و اجرای گایدلاین ها بدون همکاری دستگاهی که پول در اختیارش است، میسر نیست.

 

دکتر هاشمی تاکید کرد: تا بیمه ها توانمند نشوند تمام کارهایی را که پی گیری می کنیم بر زمین خواهند ماند بنابراین  تنها راه اجرای گایدلاین ها نیز توانمند شدن بیمه ها است.

 

وزیر بهداشت همچنین به نقش نظام پزشکی در این زمینه اشاره کرد و گفت: نظام پزشکی نقش قوه قضاییه را دارد و برای صیانت از جامعه پزشکی و حقوق مردم باید در برخورد با تخلفات جدی عمل نماید.

 

وزیر بهداشت در ادامه در مورد اجرای طرح تحول سلامت نیز گفت: در ابتدای طرح تحول سلامت در مورد منابع اجرای این طرح با بیمه ها توافق کردیم و این موضوع در شورای عالی بیمه و نیز سازمان مدیریت و برنامه ریزی مطرح و تایید شد اما منابع بیمه ها تامین نشد و در حاضر نیز برای تامین این منابع مشکل داریم.

 

دکتر هاشمی با اشاره به مشکلات اقتصادی دولت گفت:  وزارت بهداشت با 70 درصد رقمی که در ابتدای این طرح اعلام کرده است طرح تحول سلامت را بطور ادامه خواهد داد.

 

وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد کسانی که تصمیم گیر هستند مشکلات موجود را رفع کنند .

 

دکتر هاشمی گفت: مشکل اساسی حوزه سلامت این است که آن کسی که باید خدمات را ارائه کند و تولیت را در اختیار دارد منابع را در اختیار ندارد.

 

وزیر بهداشت در توضیح بیشتر گفت: نمی توانیم اجازه دهیم که مثلا یک پزشک روزانه صد مورد سونوگرافی تجویز کند و بیمه ها هم همه پول آن را بپردازند و اگر این مسیر را ادامه دهیم روز به روز وضعیت بدتر می شود.

 

وزیر بهداشت در ادامه  با اشاره به برگزاری جلساتی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تشکیل ستاد راهبردی صرفه جویی و کنترل منابع خبر داد و گفت : بسیاری از اعضای آن ستاد، عضو کمیته راهبردی راهنماهای بالینی نیز هستند.

 

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم از طریق این کمیته ها با اجرای راهنماهای بالینی ،برای بیمارستان هایی که در زمینه منابع صرفه جویی می کنند، مشوق هایی داشته باشیم و یا در اعتبار بخشی بیمارستانها ، موضوع کنترل منابع را هم مد نظر داشته باشیم.

 

وزیر بهداشت گفت: صرفه جویی در منابع نظام سلامت با همکاری جامعه پزشکی میسر است، همانطور که توانستیم طی سال های گذشته با آموزش پزشکان، تعداد اقلام دارویی تجویز شده در هر نسخه را  از 4.5 قلم دارو به 3.1 قلم برسانیم و البته  هدف نهایی ما رسیدن به 2.5 قلم دارو در هر نسخه است.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: برای صرفه جویی در منابع نظام سلامت کافی است دو یا سه داروی گرانقیمت، دو یا سه نوع خدمات پاراکلینیکی و آزمایشهای  گرانقیمت را تحت پوشش محدودیت تجویز قرار دهیم تا از تجویزهای بی جا و غیرضروری جلوگیری شود.

 

دکتر هاشمی در پایان گفت: : اگر صرفه جویی در نظام سلامت اجرا نکنیم به هدر رفت منابع متهم می شویم و ارائه این گونه اطلاعات نادرست از سوی برخی از افراد جامعه پزشکی بر روی تصمیمات و قضاوت های نمایندگان مجلس، مسئولان دولت و مردم تاثیر می گذارد و نمی توانیم براساس این قضاوت ها وظایف حاکمیتی را انجام دهیم.

منبع: وب دا

ساعت : 10:14 -  روز  : چهار شنبه  - 2 /  10 / 1394 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :188

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: