EN |
    ورود
   3:55:12 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 25
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در نشست با انجمن حمایت از بیماران سوختگی خبر داد:

راه اندازی دفتر ویژه برای بیماران سوختگی و اعصاب و روان در معاونت درمان/ ضرورت استاندارد بودن تخت های سوختگی

وزیر بهداشت بر راه اندازی دفتری ویژه برای بیماران سوختگی و نیز اعصاب و روان در معاونت درمان برای رسیدگی به امور این بیماران تاکید کرد و خواهان فرهنگ سازی و ارائه آموزش های لازم برای مقابله و پیشگیری با سوانح و سوختگی شد.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی روز گذشته در نشست با انجمن حمایت از بیماران سوختگی با بیان اینکه به خوبی با درد و رنج بیماران و پرسنل درمانی بخش سوختگی آشناست؛ یادآور شد: دوسال از دوران فعالیت پزشکی را در بخش سوختگی فعالیت کرده است و به گفته وی درحالیکه این فعالیت مربوط به بیش از بیست و چند سال پیش بوده است، این ایام جزو سخت ترین روزهای کاری اش بوده است.

وی با بیان اینکه در آن زمان بیماران حتی با 10 تا 15 درصد سوختگی جان خود را از دست می دادند، گفت: یکی از بخشهایی که دلم می خواست در این دولت اقدامات خوبی برای بهبود و ارتقای آن انجام دهم، بخش سوختگی است.

وی به در اختیار گذاشتن زمینی به ارزش 450 میلیارد ریال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جهت بخش سوختگی اشاره کرد و گفت :  در این رابطه از سازمان اوقاف، شهرداری تهران  و دکتر ایازی؛ مسوول امور مشارکتهای اجتماعی تشکر می کنم.

 

ضرورت استاندارد بودن تخت های سوختگی

وی گفت: در خصوص جایگزینی بیمارستان مطهری که زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران است از شهردار درخواست می کنم که این بیمارستان موسسه اقتصادی یا تجاری شود تا بتوانیم از تغییر کاربری آن ،بیمارستان 200 تا 300 تختخوابی در تهران بسازیم چون بیمارستان فعلی  اصلا استاندارد نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تخت های سوختگی باید استاندارد باشد، گفت: متاسفانه تعداد تخت های استاندارد در کشور بسیار کم است  و من خواهان تداوم حمایت شهرداری، نیروی انتظامی و اوقاف در توسعه بیمارستان های سوختگی و ساخت بیمارستان های استاندارد و اداره آن ها به صورت هیات امنایی و منطبق بر الگوهای موجود در سطح بین المللی هستم.

وی تاکید کرد: برای ساخت و استانداردی این دو مرکز سوختگی پیشنهاد می کنم حتما از مشاوران خارجی در این امر بهره ببریم .

 

پیشنهاد هیات امنایی اداره شدن مرکز سوختگی

دکتر هاشمی در ادامه با بیان اینکه بیمارستان قلب تهران به صورت هیئت امنایی اداره می شود که بسیار این روش موفق بوده است ، افزود: پیشنهاد می دهم که دو مرکز سوختگی ذکر شده نیز بصورت هیئت امنایی اداره شود.

دکتر هاشمی با تاکید بر مدت زمان طولانی درمان و بستری بیماران سوختگی در بیمارستان که گاه بین شش ماه تا یک سال هم به طول می انجامد  و دراین زمان عمل های جراحی متعددی بر روی این بیماران انجام می شود، تعداد تخت های بستری فعال سوختگی را ناکافی برشمرد و گفت: تعداد بالای بیماران سوختگی با تخت های موجود تناسب ندارد و برای 25 هزار بیمار که سالانه نیازمند بستری هستند نمی توان تنها با 800 تخت که آن هم استاندارد نیست خدمات مناسبی ارائه کرد اگرچه امید می رود با بهره گیری از دو پروژه مهم در حال احداث بتوان بخشی از نیازها را تامین کرد.

پیش بینی سیاست های تشویقی برای تامین نیروی متخصص سوختگی

وی همچنین برای تامین نیروی متخصص سوختگی پزشک و پرستار در استان هایی که با کمبود مواجه هستند از پیش بینی سیاست های تشویقی خبر داد و گفت: برای تامین این نیروها می توانیم با تعهد در ابتدای تحصیل از متقاضیان این رشته، آنها را از آزمون و طرح خارج از مرکز معاف کنیم.

وزیر بهداشت در خصوص کمبود نیروی پرستاری هم گفت: در جهت رفع این موضوع نیز مشابه آنچه در مورد اورژانس ها تصمیم گیری شد می توانیم از تبصره یا به صورت قراردادی استفاده کنیم.

دکتر هاشمی  همچنین بر راه اندازی دفتری ویژه برای بیماران سوختگی و نیز اعصاب و روان در معاونت درمان برای رسیدگی به امور این بیماران تاکید کرد و خواهان فرهنگسازی و ارائه آموزش های لازم برای مقابله و پیشگیری با سوانح و سوختگی شد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بیمارسوختگی بهبود یافته می تواند به جامعه بازگشته و فعالیت کند خواهان تداوم جلسات با این انجمن و برگزاری نشست های مشابه با وزیر رفاه و بیمه سلامت ایرانیان و افزایش حمایت ها ازاین بیماران از سوی تمامی دستگاههای مرتبط شد.

وی با اشاره به این که نیازمند ایجاد بانک پوست هستیم به روسای سه دانشگاه علوم پزشکی حاضر در جلسه ماموریت داد با برگزاری کنسرسیوم سه جانبه در خصوص دو پروژه مهم سوختگی و نیز تعداد نیروی متخصص سوختگی متناسب با تخت های موجود و تعداد تختی که در آینده اضافه خواهد شد برنامه ریزی عملیاتی کنند و در این راه نیز از مشاور خارجی نیز بهره مند شوند.

موافقت با تشکیل مجمع خیرین بیماران سوختگی

دکتر هاشمی همچنین در این نشست ضمن اعلام موافقت با تشکیل مجمع خیرین بیماران سوختگی خواهان تقویت سازمان های مردم نهاد و NGO   ها در این بخش شد و گفت: در برخی نقاط کشور آمار سوختگی بالاتر است و در عین حال ساکنان سکونتگاههای غیر رسمی، حاشیه شهرها و افراد کم بضاعت و بی بضاعت نیز که از وسایل ایمن بی بهره اند بیشترین قربانیان سوانح سوختگی را تشکیل می دهند و عمده بیماران بستری در بیمارستان شهید مطهری نیز از همین گروه هستند که لازم است به این موضوع هم توجه ویژه شود.

وزیر بهداشت همچنین خواهان فراهم کردن ساختن بیمارستان سوختگی در جنوب تهران توسط داشگاه علوم پزشکی تهران شد و ادامه داد: در صورت همراهی برای بهره گیری از تغییر کاربری بیمارستان مطهری با ارزش افزوده ای که حاصل می شود می توان بیمارستانی استاندارد احداث کرد که در این زمینه نیازمند تداوم همکاری نیروی انتظامی و شهرداری نیز هستیم ضمن اینکه خیّری نیز در این امر ما را همراهی می کند.

وی گفت: به علت عدم وجود منابع مقاومت زیادی به تامین هزینه های بیماری های خاص است که در صورت تامین و تصویب امیدواریم اعتبارات لازم به این بخش نیز داده شود.

قدردانی بچه های شین آباد از وزیر بهداشت به دلیل حمایت از درمان آنان

در ادامه این نشست بچه های شین آباد به دلیل حمایت وزارت بهداشت از درمان آنان با اهدای یک قاب نقاشی توسط یک بیمار سوختگی و عضو انجمن حمایت از بیماران سوختگی از وزیر بهداشت قدردانی کردند .

تصویر نقاشی یکی از کودکان شین آبادی که آن را به وزیر بهداشت تقدیم کرده...نقاشی با انگشتان سوخته ای که به حمدالله پس از درمان رمق حرکت بر بوم نقاشی پیدا کرد ...

پشت قاب نقاشی را یکایک بچه های شین آباد امضا کرده اند.

منبع: وب دا

ساعت : 10:37 -  روز  : چهار شنبه  - 16 /  10 / 1394 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :256

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: