EN |
    ورود
   9:54:38 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 14
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در نشست شورای مشاوران وزارت بهداشت؛

تعرفه ها هر سال باید بررسی شود/ تأکید مقام معظم رهبری در برنامه ششم بر "ساختار"

 

وزیر بهداشت رابطه بین خود و مشاوران را دوطرفه دانست و گفت: در برخی از موارد مشاورین اشکالات و نقایصی را در برنامه های وزارت بهداشت می بینند یا اینکه ممکن است در تصمیمات گرفته شده از سوی دولت و وزارت بهداشت نظر آنها موثر باشد.

به گزارش وبدا؛ دکتر سید حسن هاشمی در نشست شورای مشاوران وزارت بهداشت بر لزوم مشخص نمودن یکی از اعضا به عنوان دبیر شورا تأکید کرد و گفت: می توانیم جلسات شورای مشاورین را به صورت منظم به طور فصلی، دوماه یکبار و یا ماهانه برگزار کنیم و از سوی دیگر خروجی جلسات بسیار مهم است که تعیین می کند این شورای پس از چه مدتی برگزار شود.

وزیر بهداشت گفت: طبق قانون هر سال باید در خصوص تعرفه ها بررسی شود و اینطور نیست که فقط یکبار تعرفه ها اصلاح شود و دیگر نیازی به بررسی نداشته باشد بنابراین دبیرخانه آن باید در طول سال فعال باشد و  مشاوران می توانند در این خصوص کمک بیشتری به ما کنند.

وی ضمن قدردانی از مشاوره های دکتر نوروزی و طباطبایی در امور بیمارستان های خصوصی تصریح کرد: آنها در تلطیف فضای مسموم بخش خصوصی و نگاه های آلوده ای که به دلیل عدم ارتباط با بخش دولتی بود کمک بسیار زیادی به ما کردند.

دکتر هاشمی با اشاره به اقدامات ارزشمند وزارت بهداشت در حوزه بیماری های غیرواگیر و راهنماهای بالینی، اظهار داشت: این اقدامات آغاز شده و تا زمان به ثمر رسیدن آن فاصله داریم و در حوزه آموزش با بهره گیری از توان بخش خصوصی می توان بسیاری از مشکلات موجود را برطرف کرد.

وزیر بهداشت در خصوص موضوع تعرفه ها، خاطر نشان کرد: طبق قانون هر سال باید در خصوص تعرفه ها بررسی شود و اینطور نیست که فقط یکبار تعرفه ها اصلاح شود و دیگر نیازی به بررسی نداشته باشد بنابراین دبیرخانه آن باید در طول سال فعال باشد که مشاوران می توانند در این خصوص کمک بیشتری به ما کنند.

دکتر هاشمی افزود: در حجم پولی که برای اجرای کتاب تعرفه ها هزینه می کنیم، امکان تغییر وجود دارد اما نمی توانیم موارد جدیدی را تعرفه گذاری کنیم و یا هزینه های خود را افزایش دهیم زیرا منابعی برای آن وجود ندارد.

وزیر بهداشت  اصلاح تعرفه ها را یکی از اقدامات مهم و بزرگ وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: اگر سه ماه دیرتر قصد اصلاح تعرفه ها را داشتیم شاید ممکن نبود زیرا شرایط سیاسی و اقتصادی دولت روز به روز دشوار تر می شد.

وزیر بهداشت خرید خدمت در حوزه بهداشت را بسیار ارزشمند دانست و گفت: در قالب خرید خدمت، حدود ده هزار شغل، بدون استخدام حتی یک نفر نیروی انسانی، ایجاد شد.

دکتر هاشمی گفت: از چندین دهه گذشته تا بحال اعتقاد داشته اند که بهداشت و درمان، امری حاکمیتی است و به گفته یکی از مسوولین در گذشته در حوزه بهداشت نمی توان نیروی خرید خدمت بکار گرفت در حالی که در حال حاضر استان های قم،البرز و خراسان با توجه به وضعیت نامناسب بهداشتی توسط نیروهای خرید خدمت، تحت پوشش بهداشت قرار گرفته اند.

وزیر بهداشت افزود: در دوره ما حدود 20 هزار پرستار بازنشسته شده اند در حالی که مجوز استخدام یک پرستار را هم به ما نداده اند و برای حدود 70 بیمارستانی که ظرف کمتر از یکسال آینده به بهره برداری می رسد، 17 هزار و 600 نیرو در نظر گرفته شده که تا امروز منابعی برای آن وجود نداشته است.

دکتر هاشمی به مشکلات و گرفتاری های زیاد مردم در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: طرح تحول نظام سلامت به منظور کاهش این مشکلات آغاز شد و افرادی که قرار بود ما را حمایت کنند در حال حاضر توان کافی را ندارند و دستشان خالی است اما امید ما به خدا و دعای مردم است.

وزیر بهداشت ضمن تأکید بر لزوم اجرای سیاست های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، افزود: مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه بر توجه به ساختار تأکید دارند و ساختار شامل تولیت بیمه ها و همچنین منابع پایدار است ما پیشنهاد کرده ایم تا در جهت پایداری منابع، از کالاهای آسیب رسان مانند نوشابه و سیگار مالیات و عوارض بگیرند.

منبع: وب دا

ساعت : 11:33 -  روز  : پنج شنبه  - 24 /  10 / 1394 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :364

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: