EN |
    ورود
   3:02:02 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 24
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت:

لزوم همکاری سایر دستگاه ها با وزارت بهداشت برای کاهش مصرف دخانیات/ نقش موثر صدا و سیما و رسانه ها در جهت اخذ عوارض کالاهای آسیب رسان به سلامت بخصوص سیگار

وزیر بهداشت تاکید کرد: همکارانی که کلامی نافذ دارند، در تدوین برنامه ششم توسعه و تصویب لایحه بودجه به خصوص در مورد اخذ عوارض بر کالاهای آسیب رسان از جمله سیگار در مجلس شورای اسلامی با ما همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه جلسه هم اندیشی کنترل و مقابله با مصرف دخانیات بر لزوم همکاری سایر دستگاهها با وزارت بهداشت برای کنترل و کاهش استعمال دخانیات، تاکید کرد و گفت: برای هر یک از دستگاه ها از جمله سازمان صدا و سیما، شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ماموریت هایی مشخص و تصویب شده است که قرار است به آنها ابلاغ شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت تشکیل جلسات هر 3 ماه یکبار در شورای فرهنگی مبارزه با دخانیات، افزود: لازم است هر یک از وزرا نمایندگان خود را برای شرکت در این جلسات معرفی کنند.

دکتر هاشمی افزود: لازم است همکارانی که کلامی نافذ دارند، در تدوین برنامه ششم توسعه و تصویب لایحه بودجه بخصوص در مورد اخذ عوارض بر کالاهای آسیب رسان از جمله سیگار در مجلس شورای اسلامی با ما همکاری کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به مرگ سالانه بیش از 50 هزار نفر در اثر استعمال دخانیات، افزود: صدا و سیما و سایر رسانه ها می توانند نقش موثری در جهت اخذ عوارض کالاهای آسیب رسان به سلامت بخصوص در مورد استعمال دخانیات داشته باشند.

دکتر هاشمی تصریح کرد:  هزینه های درمان ناشی از درمان بیماری های مرتبط با استعمال دخانیات مثل سرطان، بیماری های قلب و ریه و سکته های مغزی بسیار بالا است.

دکتر هاشمی افزود: امیدواریم سایر دستگاه های ذیربط در خصوص کاهش استعمال دخانیات با وزارت بهداشت برای کاهش بار بیماری های مرتبط با استعمال دخانیات همکاری کنند.

وزیر بهداشت همچنین، برگزاری چنین جلساتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برگزاری این جلسات باعث می شود تا قبح و زشتی مصرف قلیان، سیگار و مواد دخانی ریخته نشود و هر چقدر صدا و سیما و رسانه ها در خصوص آسیب های ناشی از استعمال دخانیات و پیشگیری از آنها کار کنند باعث می شود تا آسیب های اجتماعی هم کاهش یابد.

دکتر هاشمی در خصوص عدم حضور برخی از دستگاه ها مثل صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه، افزود: علت عدم حضور این دستگاه ها به دلیل دغدغه های زیاد کاری است بخصوص که در فصل انتخابات هستیم .

وزیر بهداشت در ادامه، با تاکید بر نقش موثر خانواده ها و جامعه در نظارت و کاهش استعمال دخانیات، گفت: اگر این گونه رفتار ها در جامعه زشت و قبیح باشد، بیشترین عامل بازدارنده را در مصرف دخانیات خواهد داشت.

دکتر هاشمی همچنین، با بیان این که معمولا در بروز مشکلات جامعه به دنبال مقصر هستیم، اظهار داشت: این رفتار باعث می شود که نقش خود را فراموش کنیم. تمام وزارتخانه ها، دستگاه ها، تریبون های فرهنگی، جامعه و والدین در این زمینه مسئول هستند.

دکتر هاشمی افزود: کسانی که تریبون در اختیارشان است می توانند برای سالم سازی و آگاهی بخشی به مردم، از این تریبون های فرهنگی استفاده کنند.

وزیر بهداشت در ادامه، با اشاره به این که مسئول قاچاق سیگار و استفاده از قلیان، وزارت بهداشت نیست، بر لزوم همکاری صنف مورد نظر و اتحادیه  و وزارتخانه های مرتبط  برای جلوگیری از قاچاق تاکید کردو افزود: البته وزارت بهداشت در این مسیر خستگی ناپذیر بوده و به راه خود در جهت کاهش مصرف سیگار با آموزش و افزایش آگاهی درخصوص مضرات مصرف مواد دخانی ادامه خواهد داد.

منبع: وب دا

ساعت : 10:48 -  روز  : دو شنبه  - 3 /  12 / 1394 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :280

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: