EN |
    ورود
   6:32:52 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 09
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

وزیر بهداشت

سخنرانی وزیر بهداشت در کنفرانس چالش ‌های بهداشت عمومی:

بیماری های غیر واگیر عامل ۷۵درصد مرگ و میرها در ایران است/ تقریبا همه ایرانی ها تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند

دکتر هاشمی اعلام کرد: تجربه ابولا نشان داد که داشتن یک نظام باقوام سلامت دارای اهمیت است.
به گزارش وبدا دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت که برای شرکت در کنفرانس چالش های بهداشت عمومی به کشور ارمنستان سفر کرده است، صبح امروز در سخنرانی  خود در این کنفرانس ضمن بیان این مطلب گفت: سیستم‌های سلامت با قوام که براساس اصول پوشش همگانی سلامت فعالیت می کنند ، دارای پتانسیل لازم برای کاهش فقر، انسجام اجتماعی، توسعه اقتصادی و نجات جان انسان‌ها و کاهش شیوع بیماری هستند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: پوشش همگانی سلامت، یک راه منحصر به فرد برای اطمینان از این است که هرکس بدون توجه به موقعیت اجتماعی و اقتصادی و بدون هیچ مانعی، حق و امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت، بدون مشکلات مالی را دارد.

دکتر هاشمی یادآور شد: جان هزاران نفر در اثر تهدیدات سلامت،در معرض خطر است که بسیاری از آنها ناشی از عدم دسترسی به مداخلات ضروری و مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت است.

وزیر بهداشت تصریح کرد:  در منطقه ما، بخش اعظم مرگ و میرها و جراحات در اثر درگیری‌های نظامی و اقدامات تروریستی اتفاق می‌افتد.

دکتر هاشمی با بیان این که گسترده‌ترین چالش در بهداشت عمومی جهانی، بیماری‌های غیرواگیر نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت است که سالانه جان 40 میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد، گفت:  40 درصد از این مرگ‌ها زودرس بوده و که افراد کمتر از 70 سال را شامل می‌شود و قابل پیشگیری است. و در ایران، بیماری‌های غیرواگیر باعث  75  درصد از کل مرگ و میرها را در برگیرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که سرمایه‌گذاری پایدار در بخش سلامت مستلزم مشارکت دائمی جامعه و همکاری بین‌بخشی، رویکرد سلامت در تمام سیاستگذاری‌ها و حمایت موثر سیاسی است، افزود: اما متأسفانه چنین رویکرد جامعی در بسیاری از کشورها با درآمد متوسط و کم مورد غفلت قرار می‌گیرد.

وزیر بهداشت کشورمان در سخنرانی خود در این اجلاس به تشریح اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت پرداخت و گفت: مفتخرم به اطلاع برسانم که دولت جمهوری اسلامی ایران تحت ریاست جناب آقای دکتر روحانی، دستیابی به پوشش همگانی سلامت را به عنوان یکی از سه اولویت اصلی خود قرار داده است.

دکتر هاشمی گفت:  در دومین سالگرد اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور ؛ تقریبا همه ایرانی‌ها تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته و پرداخت مردم برای دریافت خدمات بستری به  6 درصد کاهش یافته است. یازده میلیون نفر از حاشیه نشینان شهرها  تحت خدمات جدید مراقبت اولیه قرار گرفته‌اند.

وزیر بهداشت افزود: در این طرح به بیماری‌های غیرواگیر و رفتارهای مرتبط با سبک‌های زندگی توجه شده است. همچنان، داروهای اساسی فراهم شده و مردم دسترسی بیشتری به پزشکان عمومی و متخصصین در مناطق محروم داشته اند که این امر می‌تواند خدمات بهداشتی با کیفیت را تضمین نماید.
دکتر هاشمی گفت: علیرغم حمایت جهانی برای اصل پوشش همگانی سلامت، منابع مالی کافی برای چنین بسته جامع در بسیاری از کشورهای کم درآمد، از جمله کشورهایی که از بحران‌ها رنج می‌برند، وجود ندارد. با این حال، متقاعد کردن وزرای اقتصاد و دارایی برای اختصاص بودجهبیشتر برای بخش سلامت از ایجاد درآمد چالش برانگیزتر است.

وزیر بهداشت تصریح کرد:  نقش نهادهای منطقه‌ای و جهانی، به ویژه سازمان جهانی بهداشت، برای فراهم آوردن شواهد سیاسی و فنی بیشتر به کشورهای عضو برای صرف هزینه‌های بیشتر در حوزه سلامت می‌تواند باعث منافع اقتصادی پایدار شود و  این امر مستلزم اصلاحات گسترده نظام‌های سلامت برای کفایت و کارایی هزینه‌های سلامت و عدالت در هزینه‌کرد منابع سلامت است.

متن کامل سخنرانی وزیر بهداشت در کنفرانس چالش های بهداشت عمومی در ارمنستان را در ادامه می خوانید:
وزرای عالیقدر
هیئت‌های گرامی
در ابتدا، مایلم تشکر ویژه خود را از همکارم، جناب آقای دکتر آرمن مرادیان، وزیر محترم بهداشت ارمنستان برای برگزاری کنفرانس چالش‌های سلامت عمومی و از دولت ارمنستان برای مهمان‌نوازی گرم اعلام دارم.
جان هزاران نفر در اثر تهدیدات سلامت در معرض خطر است که بسیاری از آنها ناشی از عدم دسترسی به مداخلات ضروری و مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت است. به ویژه در منطقه ما، بخش اعظم مرگ و میرها و جراحات در اثر درگیری‌های نظامی و اقدامات تروریستی اتفاق می‌افتد.

خانم‌ها و آقایان:
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دستور کار 2030 برای برنامه توسعه پایدار که شامل 17 آرمان و 169 اهداف است، را تصویب کرد. برخلاف اهداف توسعه هزاره که بیشتر سلامت محور بوده، فقط هدف سوم برنامه توسعه پایدار بیشترین تمرکز خود را بر سلامت گذاشته و اهداف دیگر به عوامل اجتماعی و اقتصادی موثر بر سلامت به صورت جامع می‌پردازد به دلیل آنکه موضوع سلامت در اهداف توسعه هزاره سلامت به سرانجام نرسیده است.
اهداف توسعه پایدار بر این موضوع تأکید می‌نماید که جامعه جهانی دیگر نمی‌تواند سلامت و بیماری را از مسائل کلان نظیر تغییرات آب و هوایی مسکن نامناسب، نابرابری جنسیتی و نبود صلح و محرومیت اقتصادی جدا از هم در نظر بگیرد.
نظام با قوام سلامت بر شش محور تقویت نظام سلامت شامل: 1. ارائه خدمات 2. نیروی کار سلامت 3. اطلاعات 4. دارو 5. تأمین مالی و 6. حکمرانی استوار است. سرمایه‌گذاری پایدار در بخش سلامت مستلزم مشارکت دائمی جامعه و همکاری بین‌بخشی، رویکرد سلامت در تمام سیاستگذاری‌ها و حمایت موثر سیاسی می‌باشد. اما متأسفانه چنین رویکرد جامعی در بسیاری از کشورها با درآمد متوسط و کم مورد غفلت قرار می‌گیرد.
تجربه ارزشمند اما تاسف برانگیز از «ابولا» نشان داد که داشتن نظام با قوام سلامت دارای اهمیت بوده و کشورهایی که دارای نظام سلامت مؤثر و با ثبات هستند، کمتر تحت تأثیر چنین مشکلاتی قرار می‌گیرند. این همایش، فرصتی را برای به اشتراک گذاشتن نظرات، تجربیات و تبادل نظر در زمینه یافتن راه‌حل‌های نوآورانه در مورد چگونگی غلبه بر چالش‌های سلامت عمومی را فراهم آورده و همچنین در صورت ضرورت باعث تغییر راهبردها و اجتناب از وقوع پیامدهای تکان دهنده نظیر چالش جدید زیکا می‌شود.
خانم‌ها و آقایان:
سیستم‌های سلامت با قوام که براساس اصول پوشش همگانی سلامت بوده، دارای پتانسیل لازم برای کاهش فقر، انسجام اجتماعی، توسعه اقتصادی و نجات جان انسان‌ها و کاهش شیوع بیماری هستند. پوشش همگانی سلامت، یک راه منحصر به فرد برای اطمینان از این است که هرکس بدون توجه به موقعیت اجتماعی و اقتصادی و بدون هیچ مانعی، حق و امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت، بدون مشکلات مالی را دارد.
مفتخرم به اطلاع برسانم که دولت جمهوری اسلامی ایران تحت ریاست جناب آقای دکتر روحانی، دستیابی به پوشش همگانی سلامت را به عنوان یکی از سه اولویت اصلی خود قرار داده است. در دومین سالگرد اجرای طرح تحول نظام سلامت؛ بسیار خوشحالم که به استحضار برسانم که تقریبا همه ایرانی‌ها تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته و کاهش قابل توجهی در پرداخت از جیب بیمار برای خدمات بستری با تنها 6 درصد از کل هزینه‌های بیمارستان اتفاق افتاده است و یازده میلیون نفر در حاشیه  شهرها  تحت خدمات جدید مراقبت اولیه قرار گرفته‌اند. در این طرح به بیماری‌های غیرواگیر و رفتارهای مرتبط با سبک‌های زندگی توجه شده است. همچنان، داروهای اساسی فراهم شده و مردم دسترسی بیشتری به پزشکان عمومی و متخصصین در مناطق محروم داشته که این امر می‌تواند خدمات بهداشتی با کیفیت را تضمین نماید.
منابع مالی از طریق ارزش افزوده مالیات، مالیات مواد مضر نظیر دخانیات و پرداخت یارانه مستقیم تامین شده است که این امر می‌تواند منابع مالی این طرح را به طور پایدار در طی سال‌ها فراهم آورد.

همکاران و هیئت‌های معزز!
علیرغم حمایت جهانی برای اصل پوشش همگانی سلامت، منابع مالی کافی برای چنین بسته جامع در بسیاری از کشورهای کم درآمد، از جمله کشورهایی که از بحران‌ها رنج می‌برند، وجود ندارد. با این حال، متقاعد کردن وزرای اقتصاد و دارایی برای اختصاص بودجهبیشتر برای بخش سلامت از ایجاد درآمد چالش برانگیزتر است. نقش نهادهای منطقه‌ای و جهانی، به ویژه سازمان جهانی بهداشت، برای فراهم آوردن شواهد سیاسی و فنی بیشتر به کشورهای عضو برای صرف هزینه‌های بیشتر در حوزه سلامت می‌تواند باعث منافع اقتصادی پایدار گردد. این امر مستلزم اصلاحات گسترده نظام‌های سلامت برای کفایت و کارایی هزینه‌های سلامت و عدالت در هزینه‌کرد منابع سلامت است.

همکاران محترم!
گسترده‌ترین چالش در بهداشت عمومی جهانی، بیماری‌های غیرواگیر نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت می‌باشد که سالانه جان 40 میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. 40 درصد از این مرگ‌ها زودرس بوده و که افراد کمتر از 70 سال را شامل می‌شود و قابل پیشگیری است. در ایران، بیماری‌های غیرواگیر باعث 75% درصد از کل مرگ و میرها را در برگیرد. اضافه وزن وچاقی که علل اصلی افزایش شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی دیابت و سرطان‌ها می‌باشد در گروه‌های سنی میانسال به ترتیب 34 و 18 درصد گزارش شده است. میزان کم تحرکی به میزان 40 درصد  است. در تاریخ 3 اسفند 1394، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به ریاست جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور و حضور 11 وزیر و اعضای کابینه، طرح ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر که قبلاً توسط خانم دکتر مارگارت چان، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، طی سفرشان به کشورمان رونمایی شده بود، مورد تصویب قرار داد. این طرح موضوعات «سلامت در سیاست‌ها» و «همکاری بین‌بخشی برای حفظ سلامت به عنوان برجسته‌ترین موضوع در بخش‌های مختلف توسعه» را تضمین می‌نماید. این طرح 9 هدف جهانی و 3 هدف ملی نظیر سلامت روان، اعتیاد و حوادث جاده‌ای را مورد توجه قرار داده است.

خانم‌ها و آقایان!
ضرورت یک رویکرد مراقبت بهداشت اولیه کارآمد که دسترسی مردم را به خدمات بهداشتی براساس مشارکت جامعه را افزایش داده و می‌تواند به ارتقای رفتارهای ایمن، خودمراقبتی و مراقبت‌های قوی بیمارستانی مرتبط با مراقبت بهداشت اولیه گردد، محسوس  است.
ظرفیت‌سازی برای ثبت آمار حیاتی، نظام مراقبت موثر و سیستم‌های جهانی پاسخگویی و هشدار یکپارچه برای شناسایی و پاسخگویی به بیماری‌های عفونی جدید نیز مورد نیاز می‌باشد. همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با توجه به حاکمیت ملی و با محوریت سازمان جهانی بهداشت بسیار حائز اهمیت است.
سازمانی جهانی بهداشت تخمین می‌زند که بیش از 7 میلیون نفر در هر سال جان خود را در اثر آلودگی هوا، که یکی از بزرگترین خطرات زیست محیطی  است ،از دست می‌دهند. تا سال 2030، تغییرات آب و هوایی سالیانه باعث 000/250 مرگ و میر اضافی در اثر مالاریا، بیماری‌های اسهال، گرمازدگی و سوء تغذیه می‌گردد. همچنان، این تغییرات، کیفیت هوا و امنیت غذایی را کاهش داده و منابع آب و بهداشت آنها را به خطر می‌اندازد. فقط در آفریقا، اگر به این موضوع پرداخته نشود، تغییرات آب و هوایی می‌تواند 7 درصد از تولید ناخالص ملی تا سال 2030 را صرف نماید. هدف ما کاملاً روشن است. سلامت باید در دستور کار تغییرات آب و هوایی قرار گیرد.
با این حال، برای دستیابی به چنین هدفی، کشورهای توسعه یافته، سهم تاریخی خود را برای انتقال تکنولوژی‌های جدید به کشورهای توسعه یافته برای کاهش عوارض آب و هوایی را انجام داده و اقداماتی نظیر: سرمایه‌گذاری در توسعه مواد با کربن کم، انرژی‌های تجدیدپذیر تمیز و با ثبات کردن آب و هوا به انجام برسانند.
صمیمانه آرزو دارم که کنفرانس چالش‌های سلامت عمومی ایروان به عنوان اجلاس بین منطقه‌ای یک مبنای عملی برای کشورهای عضو مدیترانه شرقی، اروپا و آسیای مرکزی را فراهم کرده که بتواند اقدامات ضروری برای غلبه بر چالش‌های اصلی بهداشت عمومی را شناسایی و اجرا نمایند و نظام‌های سلامت با قوام و پایدار را ایجاد نمایند.
از توجه شما کمال تشکر را دارم.

گفتنی است  وزیر بهداشت که از روز گذشته برای شرکت در کنفرانس چالش های بهداشت عمومی در ارمنستان به سر می برد، علاوه بر پیگیری روابط دو جانبه با دست اندرکاران نظام سلامت ارمنستان و دیدارهای دوجانبه با وزرای بهداشت کشور های منطقه، در ادامه این سفر با با رییس جمهور ارمنستان و ایرانیان مقیم این کشور دیدار خواهد داشت.

منبع: وب دا

ساعت : 12:47 -  روز  : چهار شنبه  - 12 /  12 / 1394 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :320

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: