EN |
    ورود
   4:11:30 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 16
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

قائم مقام وزیر بهداشت

قائم مقام وزیر بهداشت در مراسم گرامیداشت روز جهانی روانشناس تاکید کرد:

لزوم رفع موانع تنش آفرین در زندگی اجتماعی/ ضرورت کاهش فشار روانی و استرس در سطوح فردی و جامعه

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: کاهش فشار روانی و استرس افراد در سطوح فردی و اجتماعی علم و هنر روانشناسان و متخصصین در این حوزه است.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی روانشناس، با بیان این که سلامت دارای 4 بعد جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی است، گفت: روانشناسان به طور مستقیم با سلامت جسمی و روانی سروکار دارند و به صورت غیر مستقیم نقش موثری در سلامت معنوی و اجتماعی جامعه دارا هستند.
قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به تغییر سبک زندگی، شیوع شهرنشینی، افزایش سن جامعه و شیوع پدیده هایی مثل اعتیاد و دخانیات و رفتارهای پرخطر، بر لزوم توجه ویژه و بیشتر به سلامت روان نسبت به گذشته تاکید کرد و افزود: اختصاص یکی از بندهای سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به سلامت روان، حاکی از آن است که ارتقا سلامت روان جامعه با ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی دارای اهمیت است.
دکتر حریرچی با تاکید بر لزوم رفع موانع تنش آفرین در زندگی اجتماعی، افزود: در این راستا نقش دولت ها، مردم و متخصصین مهم است و باید برای رفع این موانع راه حلی سیستماتیک تدوین شود.
وی همچنین بر لزوم ترویج آموزش های اخلاقی و معنوی تاکید کرد و گفت: به منظور ارتقا سلامت روان لازم است عملکردمان مبتنی بر شاخص های سلامت روان باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت بر ضرورت کاهش فشار روانی و استرس در سطوح فردی و جامعه تاکید کرد و افزود: کاهش این استرس و فشار های روانی به نوعی علم و هنر است که این هنر و علم را روانشناسان و متخصصین در این حوزه دارا هستند.
دکتر حریرچی با بیان این که همکاری های متقابل می تواند در کاهش استرس ها و فشار های روانی موثر باشد، افزود: اگر هر صنفی منافع خود را ببیند به جایی نخواهد رسید، چرا که کل نظام سلامت وسیله ای برای تامین سلامت مردم است.
قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که در طی سال های 1980 تا 2012 در شاخص های توسعه انسانی (سلامت، آموزش و استانداردهای زندگی) حدود 67 درصد رشد داشته ایم، افزود: این شاخص ها در کشور طی این دوره زمانی سالانه به طور متوسط حدود 1.67 درصد و در دنیا 0.69 درصد رشد داشته است. این نشان می دهد که در این بازه زمانی ما در شاخص های توسعه انسانی بیش از 2 برابر متوسط جهانی رشد داشته ایم.
به گفته دکتر حریرچی ، ایران در دنیا دومین کشوری است که توانسته در رفع موانع شاخص های توسعه انسانی موفق عمل کند.
دکتر حریرچی همچنین بر لزوم پیشرفت شاخص های بهداشتی و درمانی بیشتر از گذشته تاکید کرد و گفت: لازم است به منظور تدوین برنامه های استراتژیک و عملیاتی در حوزه سلامت روان، روانشناسان و روانپزشکان و گروه های متخصص با وزارت بهداشت همکاری کنند.

دکتر حریرچی با اشاره به اجرای برنامه های تحول سلامت با تاکید بر ادغام برنامه های سلامت روان، افزود: در این راستا حدود 900 تخت روانپزشکی به ظرفیت تخت بخش های روانی بیمارستان ها افزوده شد.

منبع: وب دا

ساعت : 13:37 -  روز  : دو شنبه  - 13 /  2 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :286

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: