EN |
    ورود
   12:11:33 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 25
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

پرستاران شاهد کاهش شدید سنجه ها ، تخصصى شدن و محوریت بخشى به مراقبتهاى کیفى بیماران خواهند بود

با ابلاغ شیوه جدید اعتبار بخشى؛

پرستاران شاهد کاهش شدید سنجه ها ، تخصصى شدن و محوریت بخشى به مراقبتهاى کیفى بیماران خواهند بود

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طى فرایندى تیمى و علمى با اصلاح شیوه نامه اعتباربخشی بیمارستان ها، سنجه های اعتباربخشی درحوزه مراقبتهاى پرستارى تخصصى شده و به شدت کاهش یافت و بعداز ابلاغ قریب الوقوع این شیوه نامه ، پرستاران می توانند بیشتر وقت خود را در بالین و در خدمت بیماران باشند.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، محمد میرزابیگی ضمن بیان این مطلب افزود: یکی از مشکلات جدی پرستاران شاغل در بیمارستان های دولتی و غیر دولتى در چند سال اخیر، ثبت تعداد زیادی سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها بود که وقت زیادی از آنها می گرفت و مجبور بودند، درطول شیفت کارى خود ضمن خدمت به بیماران ،مدت های زیادی را برای ثبت این سنجه ها صرف کنند.
وی گفت: این مسئله باعث شده بود که از یک طرف بیماران شاهد این باشند که پرستاران به جای رسیدگی به آنان، ساعت های طولانی در استیشنهاى پرستارى در حال نوشتن بر روی کاغذ هستند و به همین علت برخى از بیماران ازعملکرد پرستاران گله مند شوند و تصورکنند احتمالا پرستاران به آنان توجهی ندارند و از طرف دیگر موجب خستگی و نارضایی خود پرستاران نیز شده بود.
معاون وزیر بهداشت افزود: افزایش سنجه های اعتباربخشی در بیمارستان های دولتی و غیر دولتى در دوره هاى گذشته صورت گرفت و در دوره وزارت فعلى یکی از خواسته های اصلی پرستاران از وزارت بهداشت بازنگرى اساسى در نحوه وروند اعتباربخشی بود که با دستور وزیر بهداشت، و مشارکت معاونت درمان و پرستارى طی جلسات متعدد با حضور و مشارکت کارشناسان زبده روال موجود اعتباربخشی بیمارستان ها اصلاح اساسى شد.
وی گفت:نتیجه این دستور وزیر بهداشت که واقعا جای قدردانی دارد در چند روز آینده ابلاغ واجرایی مى شود.
میرزابیگی ادامه داد: تعداد کل سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها در گذشته بسیار زیاد و بالغ بر دو هزار سنجه بود که اکثر آنها را پرستاران باید با صرف ساعتها وقت، ثبت می کردند و این کار اجباری، آنان را از بالین و مراقبت های کیفی از بیماران دور می کرد.
وی گفت: اکنون در آیین نامه جدید اعتباربخشی بیمارستان ها، ضمن کاهش شدید تعداد سنجه ها؛ شاهد تخصصى شدن؛ کاربردى و تیمى شدن فرایند اعتباربخشى هستیمکه نقش پرستاران را در عرصه هاى مراقبت هاى بالینى، مدیریت پرستارى و مدیریت و رهبرى بیمارستان ها به نحو چشمگیر و مؤثرى افزایش مى دهد.
معاون پرستاری وزیر بهداشت اضافه کرد: اصل اعتباربخشی بیمارستان ها برای پایش عملکرد، افزایش کیفیت خدمات، افزایش رضایتمندى مردم و بیماران و درنهایت براى درجه بندی آنها لازم است اما روش اجراى اعتبار بخشى، تعداد زیاد سنجه ها و ثبت آنها توسط پرستاران در سال های اخیر موجب خستگی آنان و نیز آزردگی بیماران شده بود.
وی افزود: آیین نامه جدید اعتباربخشی بیمارستان ها با همکاری تعدادی زیادى از صاحبنظران و کارشناسان خبره پرستاری از معاونت پرستاری وزارت بهداشت که سال ها خودشان از ارزیابهاى ارشد طرح اعتباربخشی  و آشنا با اشکالات آن بودند و با محوریت معاونت درمان وزارت بهداشت، تدوین شد که بى شک با ابلاغ و اجرای آن، شاهد افزایش رضایتمندی پرستاران و بیماران خواهیم بود.
میرزابیگی ادامه داد: لازم مى دانم از وزیر محترم، معاونت درمان ومدیرکل حوزه نظارت بر اعتباربخشى، سایر اعضاى تیم کارشناسى و نیز کارشناسان زبده اى که بیش از یک سال وقت خود را صرف این موضوع کردند تشکر کنم و از این اقدام مبارک به عنوان نمونه یک کار تیمى موفق حول محور بیمار و مددجو و نتیجه حاصله که همانا شیوه نامه جدید اعتباربخشى است یاد کنیم.

 

منبع: وب دا

ساعت : 11:11 -  روز  : چهار شنبه  - 2 /  4 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :359

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: