EN |
    ورود
   7:23:46 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 09
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

معاون درمان وزارت بهداشت

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

اجرای نسل سوم اعتبار بخشی بیمارستان های کشور / ایمنی بیمار و کاهش خطاهای پزشکی از مهمترین ویژگیهای این اعتباربخشی

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجرای نسل سوم اعتباربخشی بیمارستان های کشور تحول بزرگی در اداره بیمارستان‌های کشور است.
دکتر محمد آقاجانی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار وبدا، ضمن بیان این مطلب افزود: بهترین ابزار و موثرترین روش برای ارتقاء کیفیت خدمات بیمارستانی و بهتر شدن نتایج درمان و پیشگیری از خطاهای پزشکی و جلب رضایت مردم، اعتباربخشی بیمارستان‌هاست.

وجود 248 استاندارد و 903 سنجه در نسل سوم اعتباربخشی بیمارستان های کشور
وی افزود: در نسل سوم اعتبار بخشی بیمارستانهای کشور 248 استاندارد وجود دارد و در مجموع 903 سنجه هستند که ما بیمارستان‌ها را براساس نحوه عملکردشان با این استاندارد ها و سنجه ها اعتباربخشی می کنیم.
معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه گفت: با توجه به این اعتبار سنجی همه بیمارستانها اعم از بیمارستان دولتی، خصوصی، خیریه و عمومی و یا تک تخصصی مورد اعتباربخشی قرار خواهند گرفت.

تلاش یک ساله 123 نفر از متخصصان
دکتر آقاجانی در تشریح بیشتر این اعتباربخشی گفت: نسل سوم اعتباربخشی بیمارستان های کشور حاصل کار یک ساله فشرده و مستمر معاونت درمان وزارت بهداشت با کمک 123 استاد دانشگاه، مدیران بخش دولتی، مدیران بخش خصوصی و صاحبنظران و فعالان این حوزه است که برای اجرا آماده شده است.
معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه افزود: نسل سوم اعتباربخشی بیمارستان های کشور که حاصل تلاش کار کارشناسان این حوزه است قبل از ابلاغ برای نظرخواهی به دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستانهای کشور ارسال شده است و نظرات تخصصی را برای ویرایش ما قبل آخر، ارائه داده اند، تمامی پیشنهادات در کمیته علمی مورد بررسی قرار گرفته و ویرایش نهایی برای اجرا هفته گذشته به طور رسمی توسط وزارت بهداشت به تمام بیمارستان‌های کشور ابلاغ شد.
دکتر آقاجانی با بیان این که رویکردهای جدیدی در این اعتباربخشی لحاظ شده است ، گفت: مهمترین ویژگی آن ایمنی بیمار است به طوری که در این نسل از اعتباربخشی 110 سنجه ویژه ایمنی بیمار و کاملاً هدفمند برای تضمین ایمنی بیمار و به طور خاص کاهش خطاهای پزشکی در آن گنجانده شده است.

تمرکز بر بیمار محوری، خدمات بالینی، وظیفه محوری و نتیجه گرایی
معاون درمان بیمار محوری را از دیگر موارد این اعتبار سنجی عنوان کرد و گفت: تمرکز بر خدمات بالینی و وظیفه محوری به جای بخش محوری، نتیجه گرایی به جای مستند گرایی نیز از دیگر موارد لحاظ شده در اعتبار سنجی نسل سوم می باشد.

توجه به کارگروهی
دکتر آقاجانی در ادامه به اهمیت و توجه به کارگروهی در این نسل از اعتبار بخشی اشاره کرد و گفت: در این اعتبار سنجی به نقش پزشکان و پرستاران توجه ویژه شده و امتیاز برای کار گروهی است، یعنی اگر حاصل کار گروهی بخش پرستار و پزشک مطلوب باشد و منجر به سلامت و رضایت بیماران شود، امتیاز لازم را کسب و در غیر این صورت امتیاز لازم را نخواهند گرفت.
دکتر آقاجانی به کاهش تعداد سنجه‌ها و افزایش عمق آنها به عنوان یکی دیگر از اتفاقاتی که در نسل سوم اعتبار بخشی افتاده، اشاره کرد و گفت: ما سنجه ها را از حدود 8 هزار به 903 سنجه کاهش داده ایم و این به معنای کاستن از سطح است و سنجه‌ها را کاملاً عمیق نتیجه‌گرا کردیم.

تبدیل مستندات کاغذی به مستندات الکترونیکی
وی کاهش مستندات غیر ضروری و تبدیل مستندات کاغذی به مستندات الکترونیکی را از دیگر موارد لحاظ شده در این اعتبار بخشی برشمرد و گفت: این عمل برای اینکه هم از کاغذ بازی بیهوده کاسته شود و هم مستندات جهت قابل پیگیری باشد صورت گرفته است.
وی از رویکردهای دیگر نسل اعتبار بخشی را توجه به استانداردهای بین المللی عنوان کرد و گفت:البته هدف ما در وزارت بهداشت، اعتبار بخشی ملی است و نه نسخه هایی از اعتبار بخشی که توسط موسسات خارجی در گذشته در بعضی از بیمارستان های کشور به اجرا در آمده است.
معاون درمان افزود: ضمن ارتقا و استمرار اعتبار بخشی ملی به عنوان تنها ابزار سنجش و ارزیابی بیمارستان های کشور، برای اینکه این اعتباربخشی با اعتبار بخشی بین‌المللی منطبق باشد این سنجه‌ها به گونه ای طراحی شده تا تایید انجمن‌های بین‌المللی اعتباربخشی را نیز اخذ نماییم.

توجه و حفظ ارزش‌های طرح تحول نظام سلامت در اعتبار بخشی نسل سوم
دکتر آقاجانی گفت: یکی دیگر از رویکردهای مهم اعتباربخشی نسل سوم، حفظ و توجه به ارزش‌های طرح تحول نظام سلامت است به گونه ای که کاهش پرداختی مردم از هزینه های درمانی و یا عدم ارجاع بیمار برای گرفتن خدمت و تهیه دارو به خارج از بیمارستان و دیگر بسته های طرح تحول سلامت در متن اعتباربخشی لحاظ شده است.

ابلاغ نسخه نهایی نسل سوم اعتبار بخشی در هفته گذشته
معاون درمان وزارتبهداشت با بیان این که نسخه نهایی نسل سوم اعتباربخشی هفته گذشته برای اجرا ابلاغ شد، گفت: کتاب راهنمای آن نیز در آینده نزدیک ابلاغ خواهد شد و استقرار استاندارد های موجود در بیمارستان های کشور لازم الاجرا خواهد بود.

تربیت ارزیابان زبده
دکتر آقاجانی از برنامه‌ریزی برای تربیت ارزیاب‌های تخصصی ویژه این نسل از اعتباربخشی با رویکرد جدید خبر داد و گفت : از اول مهرماه، به طور رسمی ارزیابان ما عملیات ارزیابی اعتباربخشی را در بیمارستان‌های کشور را انجام خواهند داد.
دکتر آقاجانی در پایان گفت: وزارت بهداشت تمهیدات لازم را برای آموزش و آشنایی کامل بیمارستان‌ها، پزشکان، مدیران و پرستاران با برنامه اعتبار بخشی بیمارستان های کشور آماده کرده است به گونه ای که بیمارستان ها نیازمند استفاده از شرکت های متفرقه در این خصوص نباشند.

منبع: وب دا

ساعت : 12:19 -  روز  : سه شنبه  - 29 /  4 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :712

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: