EN |
    ورود
   10:10:59 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 17
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

برگزاری کارگاه آموزشی

برگزاری کارگاه آموزشی "انتخاب صحیح کالاهای سلامت محور"

کارگاه آموزشی "انتخاب صحیح کالاهای سلامت محور" وِیژه داوطلبین سلامت در تاریخ 95/08/11 با حضور جمعی از داوطلبان و رابطین سلامت در محل فرهنگ سرای علامه فیض کاشانی با همکاری سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری کاشان برگزار شد.

به گزارش وب دا، کارشناس ارشد صنایع غذایی درگفتگو با روابط عمومی بیان کرد: برچسب محصولات در زمان خرید و قبل از مصرف اولین و مهمترین  چیزی است که مصرف کننده می تواندبه وسیله آن با محصول ارتباط برقرار کند.

فریبا سیدی گفت: اطلاعات روی لیبل ها باید به گونه ای باشند که از گمراه شدن مصرف کننده جلوگیری و در حد امکان به اطلاعات تغذیه ای فرد کمک نموده و  امکان تجزیه و تحلیل و انتخاب سالمتر با توجه به شرایط جسمی و توانائی شخصی خود را داشته باشد

وی افزود: برای این منظور نشانگرهای رنگی تغذیه ای جهت درج روی برچسب محصولات خوراکی  که در سطح عرضه قرار دارند تدوین شده است تا با افزایش آگاهی مصرف کنندگان و اصلاح الگوی مصرف در ارتقاء سلامت جامعه گام های موثری برداشته شود.

سیدی اظهار داشت: نشانگرهای راهنمای تغذیه ای شامل  شاخص های مربوط به انرژی، قند، چربی، نمک، اسیدهای چرب ترانس (شاخصهای مهم سلامتی) است و به معنای توصیه به مصرف زیاد و یا برعکس ممنوعیت نبوده و فقط به منظور اصلاح الگوی مصرف طراحی شده اند و محصولات خوراکی عرضه شده باید مطابق ضوابط و قوانین سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولید و دارای پروانه ساخت معتبر باشند. در این نشانگر رنگ ها، نمادی از میزان چربی، اسیدهای چرب اشباع، قند و نمک  می باشد که بر مبنای معیارهای دولتی: قرمز (بالا) نارنجی (متوسط) و سبز (پائین) را مشخص می کند.

زینب نراقی کارشناس ارشد صنایع غذایی در کارگاه آموزشی آشنایی با برچسب اصالت کالاهای سلامت محور گفت:به دلیل استفاده شرکت های فاقد مجوز بهداشتی از مواد اولیه نامرغوب و حمل و نقل فرآورده های تولیدی در شرایط نامناسب، به استفاده از اقلام سلامت محور دارای برچسب تاکید می گردد.

وی در ادامه افزود، شهروندان صرفاً نباید به وجود این برچسب اکتفا نموده و حتما باید اصالت برچسب را از راههایی نظیر ارسال پیام کوتاه و سامانه تلفن گویا کنترل نمایند. 

در خاتمه نراقی مخاطبین را با برچسب اصالت کالاهای سلامت محور آشنا کرد و راه هایی را که می توان از اصل بودن فرآورده خریداری شده اطمینان حاصل کرد را بیان کرد.

کالاهای سلامت محور

ساعت : 12:15 -  روز  : پنج شنبه  - 13 /  8 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :323

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: