EN |
    ورود
   12:41:36 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 14
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

در راستای ارتقاء شاخص های جمعیت:

کارگروه باروری سالم در دانشگاه برگزار شد

در راستای ارتقاء شاخص های جمعیت و سلامت باروری متناسب با اهداف سلامت، کارگروه باروری سالم در معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش وب دا، این کارگروه مشترک با حضور مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، مدیر گروه معارف اسلامی، مشاور امور بانوان دانشگاه و نمایندگان ادارات بهزیستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه کاشان و همچنین کارشناسان مسئول واحد های مرتبط معاونت بهداشتی در تشکیل گردید.

دکتر مروجی معاون بهداشتی دانشگاه در ابتدای این  جلسه، به بیان اهداف و ارائه آمارهای مرتبط با برنامه باروری سالم پرداخت و گفت: براساس آخرین اطلاعات، رشد نرخ باروری دانشگاه با شیب ملایم از سال 1392 آغاز شده و تاکنون به 1 و 74 صدم درصد رسیده است.

وی افزود: آمارها نشان می دهد که موالید دانشگاه علوم پزشکی کاشان نسبت به سال های قبل با 2 و سه دهم درصد تغییر، رشد داشته و بیشترین میزان موالید در گروه سنی 29-25 سال است.

به گفته دکتر مروجی، افزایش سطح آگاهی زوج های جوان در کلاس های مشاوره ازدواج، مشاوره فرزندآوری در زنان که منعی از لحاظ باروری ندارند و تمایل به انجام بارداری دارند، انجام مراقبت های پیش از بارداری، آموزش زنان تک فرزند و بی فرزند در راستای جلوگیری از کاهش رشد جمعیت و نرخ باروری کلی،  از اقدامات مهم و الزامی است.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار ارسالی از مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه ها ی سلامت در حال حاضر از تعداد 82329 زن 10-49 سال همسردار، درصد زنان تک فرزند 22 و یک دهم درصد و بدون فرزند 5 و سه دهم درصد می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه، هدف برنامه باروری سالم را توانمند سازی خانواده ها و جامعه به منظور تصمیم گیری آگاهانه، آزادانه و مسئولانه برای انتخاب تعداد فرزندان و  فاصله گذاری بین بارداری ها عنوان کرد.

وی تاکید کرد: انتخاب زمان بارداری، پیشگیری از بارداری های ناخواسته و پر خطر و سقط غیر ایمن سبب ارتقای سلامت مادران، کودکان، خانواده و در نهایت جامعه خواهد شد.

دکتر مروجی، با اشاره به اینکه بر اساس آمار موجود میزان ازدواج  و طلاق در منطقه تحت پوشش دانشگاه نسبت به قبل افزایش داشته است، ادامه داد: میانگین سن ازدواج در حال حاضر نسبت به سال های قبل  افزایش داشته است که در کاشان در زنان 23 و شش دهم درصد و در آران و بیدگل 22 و چهار صدم درصد و در مردان کاشان 28 و سه دهم درصد و آران و بیدگل 26 و نه دهم درصد می باشد.

وی، با بیان اینکه سن متوسط ازدواج تاثیر زیادی برباروری دارد، گفت: افزایش یا کاهش این شاخص موجب افزایش یا محدود شدن طول دوره باروری می گردد و به این ترتیب می تواند از طریق تاثیر بر شمار سال های در معرض فرزندآوری، بر باروری تاثیر گذارد. در مجموع افزایش میانگین سن ازدواج، روند کاهشی ازدواج، تاخیر بالای سن متعارف ازدواج می تواند از دلایل کاهش جمعیت و فرزندآوری باشد که باید برای رفع این مشکلات در جامعه برنامه ریزی واقدامات زیر بنایی انجام شود.

از اهم اقدامات انجام شده دردانشگاه تاکنون در راستای ارتقاء نرخ باروری کلی به شرح ذیل می باشد:

تشکیل جلسات متعدد رویکردهای افزایش نرخ باروری کلی متناسب با اهداف سلامت

برگزاری همایش های دانشگاهی وشهرستانی"تبین سیاست های جمعیتی از دیگاه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، ازدواج مناسب در جوانان" در سال 94 و 95

برگزاری مراسم و نمایشگاه های روز ملی جمعیت در سال های 93،94و 95

تشکیل جلسات آموزشی جهت مدرسین درس دانشگاهی دانش خانواده

کنفرانس علمی سیاست های جمعیتی جهت کارکنان دانشگاه

آموزش دانشجویان، مدرسان کلاس های مشاوره ازدواج، مدیران، کارشناسان مسئول معاونت بهداشتی و کارشناسان ستادی، مراقبین سلامت و ...

تشکیل کمیته های ماهیانه نظارت بر اعمال جراحی پیشگیری از بارداری های ناخواسته از سال 92 تاکنون 

مکاتبه و هماهنگی با سازمان ها و آموزش رویکردهای افزایش نرخ باروری کلی متناسب با اهداف سلامت به طور مستمر

جمع آوری پوستر ها و بنر های مرتبط با باروری مربوط به سالهای قبل از مراکز خدمات جامع سلامت

تشکیل جلسه هماهنگی تحکیم بنیان خانواده با واحدهای مرتبط و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در ابتدای سال 1395

تهیه بسته آموزشی بدو خدمت پزشکان با رویکرد افزایش نرخ باروری کلی متناسب با اهداف سلامت

آموزش نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)در مورد حاملگی در زمان مناسب و با فاصله مناسب بین فرزندان


 

ساعت : 10:19 -  روز  : شنبه  - 11 /  10 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :394

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: