EN |
    ورود
   4:01:51 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 12 / 06
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

بیشتر بدانیم: آیا وزوز گوش شما را هم آزار می دهد؟

بیشتر بدانیم: آیا وزوز گوش شما را هم آزار می دهد؟

وزوز گوش، یک صدای درونی است که در سر یا گوش احساس می شود؛ این در حالی است که در محیط پیرامون این صدا وجود ندارد و بیشتر مواقع اطرافیان هم متوجه آن نمی شوند، اما یکی از شایع ترین نشانه هایی است که همراه با کاهش شنوایی مشاهده می شود.

به گزارش وبدا، فوق تخصص گوش، حلق و بینی و رییس مرکز آموزشی درمانی خلیلی شیراز، گفت: وزوز گوش به صورت سر و صدا یا زنگ در گوش و یا صدایی مانند صدای باد احساس می شود و بیشتر به صورت ذهنی است و تنها خود شخص احساس می کند، اما گاهی به صورت عینی بوده و پزشک با کمک وسایلی نیز می تواند متوجه آن شود.

دکتر "رضا کبودخانی" ادامه داد: ممکن است وزوز گوش به قدری خفیف باشد که بیمار آن را تنها در سکوت شب حس کند یا آنقدر شدید باشد که در مدت روز، شنوایی شخص را مختل کرده و باعث آسیب های عصبی و حتی خودکشی شود، اما باید دانست که وزوز گوش بیشتر ناشی از بیماری های گوش است. 

انواع وزوز گوش و دلایل ایجاد آن

او با بیان اینکه وزوز گوش می تواند ذهنی و یا عینی باشد؛ اضافه کرد: وزوز گوش ذهنی می تواند ناشی از بیماری های گوش خارجی، پرده صماخ، استخوانچه های حلزون، عصب شنوایی، ساقه مغز یا خود مغز باشد، البته مشخصات وزوز گوش راهنمای خوبی برای شناخت محل ضایعه نیست.

این فوق تخصص گوش، حلق و بینی، افزود: واکس گوش خارجی، پارگی پرده صماخ و وجود مایع در گوش میانی علاوه بر وزوز گوش، باعث گنگی شنوایی شخص و تغییر صدای او می شود و بیمار صدای خود را به صورت صدایی غیر طبیعی و میان تهی توصیف می کند؛ التهاب گوش میانی نیز باعث وزوز گوش ضربانی می شود و با بهبود التهاب، وزوز گوش برطرف می شود، عفونت های مزمن گوش میانی هم به ندرت سبب وزوز گوش می شوند.

دکتر کبودخانی، بیان کرد: در اشخاصی که وزوز گوش آنها به دنبال آسیب صوتی مکرر(شلیک تفنگ) است، وزوز گوش یک علامت هشداردهنده محسوب می شود و فرد باید مدتی از سر و صدا دور باشد، در غیر این صورت احتمال کاهش شنوایی دایمی وجود دارد، همچنین داروهایی که به گوش داخلی آسیب می زنند و باعث کاهش شنوایی می شوند، می توانند منجر به وزوز گوش شوند.

او در خصوص وزوز گوش عینی، ادامه داد: اگر وزوز گوش از سوی پزشک هم قابل شنیدن باشد، عینی است و علت آن می تواند باز بودن غیر طبیعی شیپور اوستاش به دلیل کاهش وزن ناگهانی و شدید یا انقباض عضلات کام نرم باشد؛ نوع دیگر که حالت ضربانی دارد و همزمان با ضربان قلب است، می تواند در اثر آنوریسم شریانی – وریدی(به  طور شایع در جمجمه) رخ دهد.

درمان وزوز گوش

این متخصص گوش، حلق و بینی، در خصوص درمان وزوز گوش، گفت: وزوز گوش ناشی از تغییرات مجاری گوش و گوش میانی، قابل درمان است و وزوز گوش ناشی از التهاب در اثر بهبود التهاب، برطرف می شود، اما وزوز گوش ناشی از اختلالات عصبی گوش، تنها با اصلاح عامل ایجاد کننده قابل درمان است.

او تاکید کرد: پس از مشخص شدن بدخیم نبودن بیماری، بیمار باید به طور کامل از صداهای بلند پرهیز کند، زیرا صداهای بلند باعث تشدید وزوز گوش می شود، همچنین بیمار باید از مواد کافئین دار و داروهای محرک دوری کرده و قهوه، چای، کولا و شکلات را از رژیم غذایی خود حذف کند، ضمن  اینکه بیمار باید از مصرف دخانیات بپرهیزد؛ بیماران می توانند برای پوشش وزوز گوش از موزیک یا صدایی که فرکانسی معادل فرکانس وزوز گوش دارد، استفاده کنند.

دکتر کبودخانی یادآور شد: این گونه بیماران، می توانند با دوری کردن از هرگونه استرس و افسردگی و استراحت کافی و جلوگیری از خستگی و مهار فشار خون بالا، به بهبود بیماری کمک کنند که با انجام این نکات در 80درصد موارد، وزوز گوش درمان می شود.

 

منبع: وب دا

ساعت : 8:58 -  روز  : یکشنبه  - 19 /  10 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :338

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: