EN |
    ورود
   10:39:47 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 12 / 06
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

سرپرست دانشگاه در خطبه های نماز جمعه:

"زندگی سالم با نشاط و امید" شعار هفته سلامت

سرپرست دانشگاه، "زندگی سالم با نشاط و امید" را شعار هفته سلامت عنوان کرد.

 

دکتر ابراهیم کوچکی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه کاشان مورخ 1/2/96، ضمن اشاره به هفته سلامت از یکم الی هفتم اردیبهشت اظهار داشت: شعار هفته سلامت در ایران "زندگی سالم با نشاط و امید" است و باید دانست که شادمانی یکی از هیجانات بنیادی است که در سلامت انسان اهمیت دارد.

 

وی، با بیان اینکه افراد شاد احساس امنیت و روحیه مشارکت بیشتری نسبت به بقیه دارند، افزود: نشاط در جامعه نقش مهمی دارد و در دین نیز به شادی تاکید شده است و این موضوع باعث می‌شود که مردم با امید بیشتری زندگی کنند.

 

دکتر کوچکی، ایمان به خدا را یکی از عوامل نشاط عنوان و خاطرنشان کرد: اسلام بی حوصلگی و کسالت را نکوهش کرده و تاکید شده است که از بی‌حوصلگی و تنبلی دوری کنیم.

 

وی، با بیان اینکه توکل بر خدا از دیگر عوامل نشاط است، تصریح کرد: احادیث مختلفی در مورد توکل بر خدا آمده و در همین راستا نیز امام رضا (ع) فرموده است که از لذتهای دنیایی باید برای کامیابی خویش مواردی را در نظر بگیریم؛ بنابراین باید تفریحات و سرگرمی‌های فرح بخش را در راستای موفقیت در زندگی به کار بندیم.

 

سرپرست دانشگاه، با بیان اینکه دو سوم افراد افسرده مراجعه پزشکی ندارند، بیان کرد: سیستم پزشکی در طرح تحول تلاش کرده است تا به این مهم بپردازد و به همین جهت مشاوره رایگان در سطح روستا و شهر وجود دارد و این مراجعات در پرونده‌های الکترونیکی سلامت مردم ثبت می‌شود.

 

وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد مردم کاشان پرونده  الکترونیک سلامت خود را تشکیل داده اند ، تاکید کرد: مصرف قلیان، سیگار و مصرف بدغذا  از عوامل ابتلا و گسترش امروز بیماری‌های غیر واگیر است و  مردم باید نسبت به تغییر عادت غذایی اقدام کنند.

 

سرپرست دانشگاه، ضمن اشاره به شعار روز اول هفته سلامت مبنی بر روز تحرک بدنی، تفریحات سالم و فعالیت‌های گروهی گفت: در دین اسلام به تحرک و تفریحات سالم اشاره شده است و نماز جمعه نیز یک تحرک به سوی خداوند و جزء تفریحات سالم محسوب می‌شود.

 

دکتر کوچکی، ضمن اشاره به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت افزود: از آغاز طرح تحول نظام سلامت، فرانشیز پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دولتی از37 درصد به 3 درصد برای روستاییان و 6 درصد برای شهرنشینان کاهش پیدا کرده است.

 

وی، صدور رایگان 11 میلیون دفترچه سلامت ویژه عموم مردمی که تحت پوشش هیچ سازمان بیمه گری نبودند را از دیگر دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت برشمرد.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دستاوردهای طرح تحول ترویج زایمان طبیعی است به گونه‌ای که یک میلیون و 470 هزار زایمان طبیعی صورت گرفته است.

 

سرپرست دانشگاه، همچنین از احداث 30 پایگاه اورژانس هوایی در کشور خبر داد.

 

وی، با بیان اینکه تاکنون 70 میلیارد تومان در قالب طرح تحول نظام سلامت در منطقه کاشان هزینه شده است، تصریح کرد: موارد متعددی ویژه بیماران خاص و عادی در کاشان تاسیس شده تا با تعرفه دولتی به ارائه خدمات می‌پردازند.

 

دکتر کوچکی، با بیان اینکه دستگاه MRIبیمارستان بهشتی با اعتبار 5 میلیارد تومان در خرداد ماه سال جاری نصب و راه اندازی می‌شود، ابراز داشت: توسعه و مرکز غربالگری سرطان بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال جاری افتتاح خواهد شد.

 

لازم به ذکر است همچنین غربالگری فشار خون در این نماز جمعه به همت معاونت بهداشتی دانشگاه صورت گرفت.

 

ساعت : 13:22 -  روز  : شنبه  - 2 /  2 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :333

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: