EN |
    ورود
   5:39:35 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 09 / 22
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر کاشان:

مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک داروهای ضد درد می تواند به عنوان سوء مصرف دارو تلقی گردد

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه اظهار داشت: اگر دارویی به برخلاف توصیه پزشک مورد استفاده قرار گیرد، سوء مصرف دارو و خودسرانه تلقی می‌شود.

دکتر خیاط کاشانی در برنامه ای که به منظور مصرف منطقی داروها در دبیرستان دخترانه محمدیان شهرستان کاشان برگزار شد، افزود: وقتی صحبت از مصرف بی‌رویه و خودسرانه دارو می‌شود، آن وقت است که سلامت فرد به خطر می افتد، چرا که متخصصان اعتقاد دارند مصرف خودسرانه داروها نه ‌تنها بیماری را بهبود نمی‌بخشد، بلکه می‌تواند عوارض متعددی را نیز در پی داشته باشد.

وی گفت: مسکن‌ها یکی از پرطرفدارترین داروهایی هستند که خودسرانه و بدون تجویز پزشک برای هر نوع درد و در هر سن و سالی مصرف می‌شوند، غافل از این‌که مصرف بی‌رویه و نادرست این داروها هم می‌تواند برای سلامت خطرناک باشد، البته عده‌ای هم سعی می‌کنند به جای قرص و کپسول، با استفاده از شیاف‌های مسکن عوارض را کاهش دهند، در حالی که نمی‌دانند این داروها هم بی‌خطر نیست.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر به دلیل عدم تحمل درد افراد با کوچکترین دردی به سمت داروهای ضد درد می رود، مسکن هایی نظیر استامینوفن کدئین و ترامادول مسکن هایی هستند که به شدت ایجاد اعتیاد می کنند، در طولانی مدت مصرف این مسکن ها، شاهد عوارض ناشی از آنها خواهیم بود.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه تصریح کرد: در بسیاری مواقع مصرف خارج از چارچوب مسکن‌ها موجب استتار علایم بیماری‌های مهم و در نتیجه عدم تشخیص صحیح بیماری توسط پزشک می‌شود زیرا مصرف آن مسکن باعث از بین رفتن نشانه‌ای بیماری  و ناشناخته ماندن آن  می شود یا  اینکه رویت بیماری را به زمانهای دورتری واگذار می‌کند.

دکتر خیاط کاشانی در پایان توصیه کرد: مصرف قرص آهن در دانش آموزان به خصوص دانش آموزان دختر اهمیت زیادی دارد و برای جلوگیری از آنمی (کم خونی) ناشی از فقر آهن این مکمل به صورت برنامه ریزی شده مصرف شود. وی تاکید کرد: همچنین با توجه به اینکه میزان ویتامین Dدر اکثر مردم خصوصاً خانم ها دچار کمبود می باشد، به صورت مکمل استفاده شود البته توصیه موکد می شود که مصرف لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم نیز در دستور مصرف قرار گیرد.

ساعت : 12:33 -  روز  : چهار شنبه  - 1 /  9 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :229

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: