EN |
    ورود
   5:56:20 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 25
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از آنفلوانزا را جدی بگیریم

معاون بهداشتی دانشگاه گفت: هر سال با شروع فصل سرما شاهد انتشار ویروس آنفلوانزا در سطح  کشور می باشیم  لذا یکی از راهکارهای اصلی در برخورد با این بیماری شناخت آن و رعایت اصول خود مراقبتی در این بیماری توسط شهروندان است.

دکتر سید علیرضا مروجی در توضیح شیوع آنفلوانزا گفت: این بیماری یک بیماری ویروسی است و امکان انتشار آن در همه جای کشور وجود دارد و به طور قطع کاشان نیز از این قاعده مستثنی نیست و لذا بهترین راه پیشگیری رعایت توصیه های بهداشتی است.

وی، در زمینه تفاوت بین سرماخوردگی و آنفلوانزا تصریح کرد: علائم سرماخوردگی به تدریج در بیمار ظهور می کند اما در آنفلوانزا بیمار به یکباره با علائمی همچون تب، گلودرد، سردرد و درد عضلانی مواجه می شود.

دکتر  مروجی، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیشترین گونه شایع آنفلوانزا در ایران گونه اچ وان. ان وان (H1N1) است، گفت: این ویروس قدرت انتشار بسیار زیادی دارد.

معاون بهداشتی،درباره روش های پیشگیری از این نوع آنفلوانزا توضیح داد: شستن مرتب دستها به خصوص قبل و بعد از غذا خوردن از انتشار این ویروس تا حد زیادی جلوگیری می کند.

وی تاکید کرد: افراد آلوده به ویروس آنفلوانزا از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند، همچنین سرفه کردن بیش از نیم متر ترشحات دهان را به جلو پرتاب می کند به همین دلیل توصیه می شود افراد مبتلا به ویروس آنفلوانزا در هنگام سرفه کردن دستمالی مقابل دهان خود گرفته و پس از آن دستمال را در سطل زباله دردار معدوم کنند.

دکتر مروجی تصریح کرد: مردم لازم است در صورت ابتلا به بیماری به پزشک مراجعه نموده و داروهای خود را به موقع مصرف نمایند و از مصرف خود سرانه دارو خودداری کنند.

معاون بهداشتی خاطرنشان کرد: خطر ابتلا و عوارض این بیماری در افراد سالمند، خانم های باردار، کودکان زیر پنج سال و افراد مبتلا به بیماری های مزمن همچون بیماری های سرطان، نارسایی کلیه، کبد و دیابت بیشتر است.

وی، با اشاره به اینکه واکسن آنفلوانزا در پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاثیر دارد، اظهارداشت: توصیه می شود تنها افرادی که استعداد ابتلا به این بیماری را بیش از سایر افراد از جمله افراد سالمند، بانوان باردار، کودکان زیر پنج سال و افراد مبتلا به بیماری های مزمن دارند، از واکسن استفاده کنند.

دکتر مروجی در خصوص آنفلوانزای پرندگان نیز توصیه ذیل را ضروری دانست:

·         از نزدیک شدن و بازی کردن با مرغ، جوجه وسایرپرندگان خودداری کنیم.

·         مرغ جوجه و سایر پرندگان را در اتاق نگهداری نکنیم.

·         از نزدیک شدن و دست زدن به پرندگان مرده خوداری کنیم.

·         مرغ، جوجه و سایر پرندگان را در قفس نگهداری کنیم.

·         تخم مرغ را کاملاٌ پخته و با زرده سفت شده بخوریم.

·         مرغ را به صورت کاملاٌ پخته بخوریم.

·          درمواقع تماس با پرندگان و فرآورده های آن حتماّ دست هایمان را با آب وصابون بشوییم.

·         هرگونه تلفات پرندگان رافوری به شماره تلفن 03155420020 گزارش نمائید.

 

 

ساعت : 9:29 -  روز  : سه شنبه  - 26 /  10 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :239

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: