EN |
    ورود
   2:53:40 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 01 / 18
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

معاون بهداشتی دانشگاه در خطبه های نماز جمعه:

" پوشش همگانی سلامت، برای همه در همه جا" شعار هفته سلامت

معاون بهداشتی دانشگاه، " پوشش همگانی سلامت،برای همه در همه جا" را شعار هفته سلامت عنوان کرد.

دکتر سید علیرضا مروجی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه کاشان مورخ 97/1/31، ضمن اشاره به هفته سلامت از یکم الی هفتم اردیبهشت اظهار داشت: شعار هفته سلامت در ایران "پوشش همگانی سلامت، برای همه در همه جا" است و خود مراقبتی گام اول سلامت است.

وی، با اشاره به گذار بیماری‌ها از واگیر به غیر واگیر و حرکت از درمان قطعی بیماری‌ها به مراقبت مادام العمر، گفت: نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضای خانواده برای سالم زیستن، مدیریت ناخوشی‌‌های جزیی، مدیریت بیماری‌های مزمن و حاد روز به روز در حال افزایش است به گونه‌ای که طبق برآوردها 65 تا 85 درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتی است.

دکتر مروجی عنوان کرد: خود مراقبتی عملی است که در آن هر فردی از دانش ، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده کند . به بیانی دیگر خود مراقبتی گام اول سلامت است وی افزود: گام اول سلامت این است که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم .

معاون بهداشتی دانشگاه بیان کرد: شواهد نشان از آن دارند که با ترویج خودمراقبتی به عنوان یک رویکرد سلامت متکی بر مردم، پیش بینی می شود شاهد صرفه جویی 7 الی 20 درصدی در هزینه ها باشیم .

وی، خود مراقبتی با خود درمانی را دو مقوله متفاوت از همدیگر دانست و خاطر نشان کرد: باید توجه داشته باشیم خود درمانی میتواند نتیجه ای کاملا بر عکس نسبت به خود مراقبتی داشته باشد که پیامد آن به مخاطره افتادن  سلامت فرد یا خانواده خواهد بود.

دکتر مروجی همچنین به موضوع استفاده از آموزه های اصیل اسلامی در مقوله پیشگیری از بیماریها و نه خود درمانی اشاره و تاکید نمود در موضوع طب سنتی یا طب ایرانی نیز باید ضمن مراجعه به اهل فن و دارای صلاحیت در این مورد از هر گونه افراط و تفرط حذر نمود، خصوصا که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز دخالت افراد فاقد صلاحیت در مقوله طب سنتی را  شرعا حرام دانسته اند و نیز طبق مقررات مصوب مجلس انجام هرگونه دخالت در امور درمان  باید با نامه یا مجوز وزارت بهداشت باشد.

وی در پایان از نماینده معزز ولی فقیه و امام جمعه شهرستان کاشان حضرت آیت الله نمازی به خاطر حمایتها و همکاری نزدیک با معاونت بهداشتی دانشگاه در خصوص برنامه های سلامت تشکر و قدر دانی کرد.

ساعت : 11:20 -  روز  : یکشنبه  - 2 /  2 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :246

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: