EN |
    ورود
   9:12:57 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1398 / 03 / 28
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

اعتلای آموزش علوم پزشکی مستلزم همراهی مسئولین دانشگاهی و مشارکت اعضای هیات علمی است

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور:

اعتلای آموزش علوم پزشکی مستلزم همراهی مسئولین دانشگاهی و مشارکت اعضای هیات علمی است

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور با بیان دستاوردهای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی گفت: رسالت اصلی دانشگاه ها آموزش است و لازم است مسئولین دانشگاه ها توجه بیشتری به ارتقای این حوزه داشته باشند.

به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی در یکصد و هفتادمین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تربیت سرمایه های انسانی حوزه سلامت را ماموریت اصلی دانشگاه های علوم پزشکی کشور ذکر کرد و گفت: آغاز سال تحصیلی فرصت خوبی است تا حوزه آموزش را در دانشگاه های علوم پزشکی کشور اعتلا دهیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از 200 هزار دانشجو در مهرماه امسال در دانشگاه های علوم پزشکی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند اظهار داشت: اعضای هیات علمی دانشگاه ها نقش چشمگیری در امر آموزش دارند و ما در حوزه علوم پزشکی با وجود اینکه 10 درصد اعضای هیات علمی را داریم، 30 درصد تولیدات علمی به این حوزه اختصاص دارد و این بالندگی با تلاش تمامی دست اندرکاران باید استمرار یابد.

دکتر لاریجانی  به بیان تجارب جهانی در ارتقای آموزش علوم پزشکی پرداخت و اظهار داشت: لازم است آموزش علوم پزشکی در کشور ما همگام با استانداردهای جهانی حرکت کند و از تجارب جهانی برای ارتقای آموزش بهره برداری کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: این بسته ها تنها برنامه ای در کشور است که با استفاده از رصد تمامی اسناد بالادستی حوزه مربوطه تدوین شده و در آن سعی شده همگام با استانداردهای بین المللی، نیازهای نظام سلامت کشور رصد شود.

وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی در قالب برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی راه اندازی شده و ده ها طرح پژوهشی مرتبط با آموزش در این مرکز تصویب شده و پیگیری می شود، اظهار داشت: دانشگاه ها می توانند از ظرفیت های این مرکز برای پیشبرد طرح های تحقیقاتی خود در حوزه آموزش و همچنین طرح های مرتبط با ماموریت های ویژه ای که به آنها محول شده استفاده کنند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: دوره های متعددی در مرکز تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی برگزار می شود و دانشگاه ها می توانند از این دوره ها برای توانمندسازی اعضای هیات علمی خود استفاده کنند.

وی با اشاره به برنامه های طراحی شده برای حرکت دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل سوم بیان کرد: دانشگاه ها باید طوری دانشجو تربیت کنند که این افراد پس از فارغ التحصیلی افراد کارآفرینی باشند که بتوانند برای خود کسب و کار راه اندازی کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: دوره های آموزش کارآفرینی طراحی شده که به زودی در دانشگاه های علوم پزشکی برای دانشجویان دکترای تخصصی برگزار می شود.

دکتر لاریجانی هدف بسته های تحول و نوآوری در آموزش را ارتقای پاسخگویی آموزش به نیازهای جامعه عنوان کرد و گفت: در همین راستا برنامه آموزشی دوره پزشکی عمومی بازنگری شده و لازم است کارگروهی در دانشگاه ها اجرای این برنامه جدید را عهده دار شوند. هدف این است که دانشجویان پزشکی در بسترهای واقعی جامعه آموزش ببینند و با مسائل واقعی سلامت جامعه مواجه شوند.

وی ببا اشاره به بحث بیماری های غیر واگیر به عنوان یکی از مشکلات اصلی نظام سلامت، اظهار داشت: سند ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر طراحی شده و کشور ما یک جایزه بین المللی هم در این زمینه دریافت کرده است. اطلاعات کامل در خصوص حدود 200 بیماری و 60 عامل خطر در سطح استانی وجود دارد و لازم است دانشگاه ها با استفاده از این اطلاعات برنامه ریزی مناسبی برای کنترل بیماری های غیر واگیر در استان خود داشته باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان به اینکه دوره مهارتی در مرکز ملی آموزش های مهارتی تصویب شده و مراکز آموزش مهارتی در سطح کشور در حال اعتباربخشی هستند، گفت: دانشگاه ها می توانند با توجه به نیازهای بومی خود دوره های کوتاه مدتی را طراحی کنند تا افراد بتوانند با گذراندن این دوره ها به بخشی از نیازهای منطقه خود پاسخ دهند.

وی به تدوین سند برآورد نیروی انسانی سلامت کشور اشاره کرد و اظهار داشت: میزان نیروی انسانی مورد نیاز در تمامی مقاطع و رشته ها برای 5 تا 10 سال آینده برآورد شده و نکته مهم این است که دانشگاه ها با مشارکت یکدیگر برش های منطقه ای این برآورد را آماده کنند تا گسترش های هر منطقه آمایشی متناسب با این برآوردها صورت پذیرد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: این اختیار به مناطق آمایشی داده شده که بتوانند 20 درصد برنامه آموزشی رشته های مختلف را متناسب با شرایط بومی خود تغییر دهند. لازم است تا دانشگاه ها از این فرصت استفاده کنند.

وی با اشاره به پیشرفت خوب برنامه آمایش سرزمینی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: با ماموریت هایی که به مناطق آمایشی محول شده این مناطق همکار وزارت بهداشت برای انجام این ماموریت ها هستند و با توجه به واسپاری 25 ماموریت جدید به مناطق در سال جدید، لازم است این ماموریت ها به صورت جدی پیگیری شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ماندگاری نیروهای بومی در مناطق آمایشی را یکی از برنامه های مهم برای توسعه نظام سلامت کشور دانست و با بیان اینکه وزارت بهداشت در این زمینه مطابق با قانون پیش می رود، از مسئولین دانشگاه های علوم پزشکی خواست که با توجه به قوانین موجود و دستورالعمل هایی که از سوی وزارت بهداشت دریافت می کنند، در این راستا تلاش کنند.

دکتر لاریجانی به اهمیت اخلاق حرفه ای اشاره کرد و گفت: حدود 200 هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشغول به تحصیل هستند و لازم است با متدهای مختلف به تربیت بهتر و اخلاق مدار این دانشجویان همت بگماریم و محیط دانشگاهی را اخلاقی تر کنیم.

وی با بیان اینکه ارزیابی کیفی اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در مناطق آمایشی آغاز شده اظهار داشت: خوشبختانه با برگزاری اولین دوره این ارزیابی، دستاوردهای خوبی حاصل شده و اکنون در مناطق آمایشی کشور تیم های ارزیابی شکل گرفته که با ارتقای توانمندی می توانند بازوی خوبی برای رصد برنامه های آموزشی در دانشگاه ها باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ظرفیت ارزیابی کیفی در مناطق آمایشی ایجاد شده گفت: این ارزیابی ها ضمن اینکه نگاه کیفی به برنامه های تحول را جایگزین نگاه کمی می کند، ضمن کمک به افزایش تعامل میان مناطق، موجب می شود که بتوانند تجربیات موفق را به یکدیگر منتقل کنند.

دکتر لاریجانی در پایان با بیان اینکه برای ارتقای آموزش نمی توان تنها به اقدامات ستادی اکتفا کرد یادآور شد: همراهی و همدلی مسئولان ارشد دانشگاه ها و مشارکت اعضای هیات علمی یکی از نکات کلیدی بوده که در اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی راهگشا بود و امیدواریم از این پس نیز با همکاری مسئولین شاهد اعتلای آموزش علوم پزشکی کشور باشیم.

ساعت : 11:21 -  روز  : دو شنبه  - 16 /  7 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :95

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: