EN |
    ورود
   2:07:51 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 04 / 19
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

به مناسبت هفته مسمومیت ها عنوان شد:

افزایش آگاهی مهم ترین عامل پیشگیری از مسمومیت ها است/ مسمومیت دارویی شایع ترین مسمومیت در کشور است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: مسمومیت ها چه عمدی و چه اتفاقی قابل پیشگیری است و آموزش و افزایش سطح آگاهی مردم بهترین راهکار پیشگیری از بروز مسمومیت به شمار می رود.

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل، دکتر محسن تقی زاده  افزود: طبق آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، در طی سال های اخیر همه ساله نزدیک به 5600 نفر از هموطنان مان در اثر بروز انواع مسمومیت جان باخته اند.

 

وی،مسمومیت ناشی ازسوء مصرف موادمخدر ومحرک را بیشترین مسمومیتی که در این سال ها منجربه فوت شده، عنوان کرد.

 

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با بیان اینکه کودکان 5 تا 6 سال و سالمندان بیشترین آمار مسمومیت را در کل کشور به خود اختصاص داده اند، تصریح کرد: کودکان به صورت ناآگاهانه و سالمندان به دلیل آلزایمر دچار این مشکل می شوند.

 

دکتر تقی زاده، مهم ترین اقدام در هنگام مواجه با فرد دچار مسمومیت را از دست ندادن زمان عنوان کرد و پرهیز از اقدامات غیر علمی (از قبیل وادار کردن فرد مسموم شده به تهوع)، تماس با سامانه 190 و یا 115 (فوریت های پزشکی) و دادن اطلاعات کافی به تیم درمان و انجام اقدامات اولیه با راهنمایی کارشناس مربوطه تا رسیدن تیم اعزامی را از اقدامات بعدی برشمرد.

 

معاون غذا و داروی دانشگاه، با اشاره به راه اندازی سامانه 190 (مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم DPIC) در 38 مرکز در کل کشور، اظهار داشت: معاونت غذا و داروی کاشان نیز یکی از مراکزی است که به این سامانه مجهز است.

 

وی، بر لزوم  اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از مسمومیت ناشی از منوکسید کربن با شروع فصل سرما تاکید کرد و اظهار داشت: مهمترین علامت در انواع مسمومیت ها کاهش سطح هشیاری و تغییر در علایم حیاتی بیمار است.

 

دکتر تقی زاده، مسمومیت از طریق تماس با گیاهان تزیینی از جمله گیاه آپارتمانی وارداتی دیفن باخیا، مسمومیت با شربت متادون و مسمومیت کودکان با فلزات سنگین و سرب را از دیگر مسمومیت های حال حاضر برشمرد.

 

دکتر تقی زاده نیز جهت پیشگیری از مسمومیت با شوینده های خانگی نیز به رعایت مواردی چون نگهداری این مواد در ارتفاع بالا و در کمد مجهز به قفل و دور از دید و دسترس کودکان و همچنین از ممنوعیت اختلاط مواد شیمیایی که منجر به ایجاد  بخارات و گازهای ناشی از آن که  بسیار سمی و خفه کننده می باشد، تاکید کرد.

 

عناوین روزهای هفته پیشگیری از مسمومیت ها

 سه شنبه 97/8/1: روز پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی داروها

چهارشنبه 97/8/2: روز پیشگیری از مسمومیت ها در اطفال

پنج شنبه 97/8/3: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن

جمعه 97/8/4: روز پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی و گیاهان سمی

شنبه 97/8/5: روز پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات نباتی ، مواد شیمیایی

یک شنبه  97/8/6: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی ها

دوشنبه  97/8/7: روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و محرک

 

 

ساعت : 9:11 -  روز  : یکشنبه  - 6 /  8 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :150

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: