EN |
    ورود
   4:56:08 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 19
 
پایگاه خبری وب دا کاشان

مستند علمی آموزشی کژدم در دانشگاه علوم پزشکی کاشان تولید شد

بیش از سه دهه مطالعات و پژوهش های دکتر روح اله دهقانی قهنویه استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی کاشان در باره کژدم منجر به تولید مستندی چهار قسمتی درباره کژدم شد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، دکتر روح اله دهقانی با اشاره به مفید بودن کژدم در امور آموزشی، بهداشتی و درمانی گفت: هرچند این جانور در مقایسه با سایر بندپایان کم آزارتر است اما در میان عامه مردم موجودی بدسرشت و اهریمنی معرفی شده است و به واسطه زهرآگین بودن مورد بی مهری جوامع انسانی قرار گرفته است. که در این مستند علمی – آموزشی تلاش شده است با روایتی هنرمندانه دیدگاه مردم نسبت به کژدم ها تغییر یابد.

 

دکتر دهقانی همچنین با اشاره به ظرفیت رسانه برای نمایش شیوه زیست و تاثیر زیست محیطی کژدم ها گفت: از گذشته های دور تا کنون کژدم ها نقش مهمی در زندگی بشری داشته اند و در این مجموعه چهار قسمتی که در چند استان ایران فیلمبرداری شده است، نحوه زندگی و فراوانی کژدم ها در مناطق جنوب، جنوب غربی و نواحی گرمسیری که به طور متوسط حدود 50 هزار مورد عقرب زدگی در آن رخ می دهد بررسی های علمی و پژوهشی و درمانی به عمل آمده است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: در چند سال اخیر موضوع سم گیری از کژدم ها برای تهیه دارو به خصوص داروهای ضد سرطان به موضوع داغ رسانه ای بدل است و بخشی از این مجموعه مستند گویای این مطلب است که در پس این تبلیغات اغوا کننده چه فجایع زیست محیطی رخ می دهد که آثار آن ممکن است سلامت و امنیت غذائی ایرانیان را در  معرض خطر قرار دهد.

 

یادآور می شود: کاشان یکی از شهر های فوکال پوینت جانوران زهری در کشور است که تحقیقات بر روی جانوران زهری در حوزه بهداشت محیط، پزشکی و درمان در آن انجام می شود. همچنین اولین کارگاه کشوری گزش جانوران زهری با پیشگیری و در مان آن در دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شده است.

 

ساعت : 13:20 -  روز  : شنبه  - 29 /  4 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :196

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: