EN |
    ورود
   3:02:26 AM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1401 / 11 / 15
 
فرهنگ سلامت

چه کنیم تا باکتری های روده مان را افزایش دهیم؟!!!

باکتری‌های مفید روده

باکتری‌های مفید روده، برای گوارش مهم هستند؛ آن‌ها باکتری‌های مضر و سایر میکروارگانیسم‌های آسیب‌رسان را نابود کرده و تولید ویتامین K، اسیدفولیک و اسیدهای چرب زنجیره کوتاه می‌کنند.

وقتی فلور روده، دارای باکتری‌های مضر بسیار زیاد باشد و باکتری‌های مفید روده به اندازه‌ی کافی نباشد، عدم تعادل روی داده که به آن کاهش پروبیوتیک‌ها می‌گویند.

کاهش تنوع در فلورهای روده، منجر به مقاومت انسولینی، افزایش وزن، التهاب، چاقی، بیماری التهابی روده و سرطان روده بزرگ می‌شود. بنابراین حفظ باکتری‌های مفید روده بسیار اهمیت داشته و باید فراوانی آن‌ها را تداوم دهیم. در اینجا چند عامل را برایتان می‌گوییم که هرچند ممکن است برایتان عجیب باشد اما واقعیت این است که می‌توانند به باکتری‌های مفید روده‌ شما آسیب جدی وارد کنند.

تاثیر مخرب برخی داروهای رایج بر میکروبیوم روده

محققان در مطالعه‌ای مشاهده کردند بسیاری از داروهای رایج می‌توانند میکروبیوم روده را تغییر دهند. برخی داروهای پرکاربرد جمعیت میکروب‌های روده را تغییر می‌دهند که می‌تواند خطر مقاومت آنتی‌بیوتیکی را نیز افزایش دهد. میکروبیوم روده شامل حداقل ۱۰۰۰ گونه باکتری است و تحت تاثیر فاکتورهای متعددی از جمله مصرف داروهاست. تحقیقات نشان می‌دهد تغییر در میکروبیوم روده با چاقی، دیابت، بیماری کبدی، سرطان و بیماری‌های عصبی پیش‌رونده مرتبط است. اثربخشی و سمی بودن برخی انواع داروها تحت تاثیر ترکیب باکتریایی دستگاه گوارش است و میکروبیوم روده با چندین بیماری مرتبط است بنابراین فهم این موضوع که کدام یک از آن‌ها از پیامدهای مصرف دارو بر میکروبیوم روده است، ضروری به حساب می‌آید.

1- داروهای متعددی می توانند برتعادل میکروبیوم های روده اثرمنفی بگذارند:

داروهای مهارکننده پروتون پمپکه در درمان سوء هاضمه و زخم معده نقش دارند از جمله داروهایی هستند که می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد کنند.میکروبیوم روده مصرف کنندگان داروهای مهارکننده پروتون پمپ دارای سطح بالاتری از باکتری‌های مضر بخش فوقانی دستگاه گوارش است.

متفورمین که جهت درمان دیابت استفاده می شود رشد باکتری هایی شود که می توانند منجر به اسهال و عفونت ادراری شوند را تقویت می کند.

داروهای ملین که جهت درمان یبوست های مقاوم استفاده می شوند:

1- داروهای ضدافسردگی (سه حلقه ای ها)

آنتی بیوتیک‌ها داروهای بسیار مهمی هستند که برای درمان عفونت‌ها و بیماری‌های ناشی از باکتری مانند عفونت دستگاه ادراری و گلودرد میکروبی به کار می‌روند. اما یکی از نقاط ضعف این داروها این است که هم روی باکتری‌های مضر تأثیر می‌گذارند و هم بر باکتری‌های مفید روده . حتی یک درمان ساده‌ی آنتی‌بیوتیکی می‌تواند موجب تغییرات مضر در ترکیب و تنوع فلور روده شود.

2- عدم تنوع در برنامه غذایی

به طور کلی، فلور روده‌ی سالم، باید غنی و گوناگون باشد. اگر فلور روده، کمبود تنوع داشته باشد، توانایی ریکاوری‌اش از مداخلاتی چون عفونت و آنتی‌بیوتیک‌ها، محدود خواهد شد. رژیم غذایی شامل طیف گسترده‌ای از غذاهای طبیعی مانند میوه‌ها و سبزیجات و غلات سبوس‌دار، می‌تواند در فلور روده، تنوع و گوناگونی ایجاد کند.

اصلاح رژیم غذایی می‌تواند تنها طی چند روز، پروفایل باکتری‌های روده‌تان را تغییر دهد! چون غذاهایی که می‌خورید، مواد مغذی لازم برای رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کنند. یک رژیم غذایی غنی از غذاهای سالم و طبیعی، مواد مغذی متنوعی را در اختیار روده‌ی شما می‌گذارد تا بتواند رشد انواع باکتری‌ها را تقویت کرده و در فلور روده‌تان، گوناگونی بیشتری ایجاد کند.

3- کمبود مصرف پره بیوتیک‌ها در رژیم غذایی

پره بیوتیک‌ها نوعی فیبر هستند که به صورت هضم نشده از بدن عبور کرده و رشد و فعالیت باکتری‌های مفید روده را تقویت می‌کنند. بسیاری از غذاها شامل میوه‌ها و سبزی‌ها و غلات سبوس‌دار، به طور طبیعی حاوی فیبر پره بیوتیک هستند.

کمبود این فیبرها در رژیم غذایی می‌تواند به ضرر سلامت کلی گوارشتان باشد. غذاهای غنی از پره بیوتیک شامل عدس، نخود آبگوشتی، انواع لوبیا، جو دوسر، موز، مارچوبه، سیر، تره فرنگی و پیاز می‌شود.

مصرف مکمل‌های فیبر پره بیوتیک هم می‌تواند تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه را افزایش بدهد. این اسیدهای چرب، منبع اصلی غذایی سلول‌ها در روده‌ی بزرگ شما هستند که می‌توانند جذب خون شده و سلامت متابولیکی و گوارشی‌تان را بهبود داده، التهاب را کم کنند و از ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ بکاهند. ضمناً غذاهای سرشار از پره بیوتیک، در کاهش انسولین و کلسترول هم نقش دارند.

4- نداشتن فعالیت بدنی مداوم

تحرک یا فعالیت بدنی، به هر حرکتی گفته می‌شود که انرژی صرف کند. راه رفتن، باغبانی کردن، شنا و دوچرخه سواری نمونه‌هایی از فعالیت بدنی هستند. داشتن تحرک بدنی، فواید زیادی دارد که همه‌ی ما به آن آگاهی داریم؛ کاهش وزن، کاهش استرس و کاهش احتمال بیماری‌های مزمن که نهایتا می تواند منجر به کاهش باکتری های مضر روده بشود.

5- کشیدن سیگار

سیگار کشیدن تقریباً برای همه‌ی ارگان‌های بدن ضرر دارد و ریسک بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی و سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

سیگار همچنین یکی از ریسک فاکتورهای مهم محیطی برای بیماری التهابی روده است. ضمناً سیگاری‌ها دو برابر سایرین مستعد ابتلا به نوعی رایج از بیماری التهابی روده می باشند. ترک سیگار می‌تواند تنوع فلور روده را افزایش بدهد.

6- کمبود خواب

داشتن خواب کافی و باکیفیت، برای سلامت عمومی بسیار مهم است. مطالعات نشان داده کمبود خواب می‌تواند باعث چاقی و بیماری‌های قلبی بشود. خواب از این جهت مهم است که بدن شما فرصت پیدا می‌کند تا خودش را ترمیم کند.

ساعت درونی بدن که روی مغز و هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد می‌تواند شما را هشیار و بیدار نگه دارد یا به بدن شما بگوید چه زمانی وقت خوابیدن است. پژوهش‌ها نشان داده که روده نیز تابع یک ریتم است. ایجاد اختلال در ساعت درونی بدن که به‌واسطه‌ی کمبود خواب، دیروقت غذا خوردن و شیفتی کار کردن روی می‌دهد می‌تواند تأثیرات مخربی روی باکتری‌های مفید روده بگذارد.

7- استرس زیاد

سالم بودن فقط به‌واسطه‌ی غذای خوب خوردن و تحرک بدنی داشتن و خوب خوابیدن نیست. استرس زیاد می‌تواند اثرات بدی روی بدن از جمله روده‌ها بگذارد. استرس می‌تواند حساسیت را بیشتر کند، جریان خون را کاهش دهد و باکتری‌های مفید روده را تغییر بدهد.

مطالعاتی که روی موش‌ها صورت گرفت نشان داد، استرس می‌تواند روی تعداد باکتری‌ها اثر گذاشته و تعداد باکتری‌های مضر را بیشتر کند و از تعداد باکتری‌های مفید روده بکاهد.

8- نوشیدن الکل

الکل، اعتیادآور و مسموم کننده است و نوشیدن آن می‌تواند تأثیرات جسمی و روانی مضری روی فرد بگذارد. مصرف الکل می‌تواند با تأثیر روی وضعیت روده‌ها، موجب بروز مشکلات جدی چون کاهش باکتری های مفید روده شود.

منبع: معاونت بهداشتی دانشگاه

ساعت : 11:18 -  روز  : شنبه  - 17 /  7 / 1400 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :370

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: