EN |
    ورود
   6:17:19 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 14
 
فرهنگ سلامت

سه هزار دانش آموز کاشانی در خصوص پیشگیری از بیماری های دهان و دندان آموزش دیدند

مسئول واحد سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: سه هزار دانش آموز مقطع ابتدایی این شهرستان به همراه والدینشان در خصوص پیشگیری از بیماری های دهان و دندان آموزش دیدند.

به گزارش وبدا، دکتر محمد فرجی گفت: این دانشگاه علاوه بر آموزش، تاکنون 12112 مورد فلورایدتراپی و 9274 مورد فیشورسیلانت برای دانش آموزان این مقطع تحصیلی انجام داده است.

وی افزود: عدم دانش کافی، عدم انجام اقدامات پیشگیرانه و خدمات بهداشت دهان و دندان و آموزش در سطح کشور، باعث از دست دادن دندانها در سنین پایین و منجر به عواقب دشوار تر و پرهزینه تری در آینده جهت درمان و تامین مواد و تجهیزات دندانپزشکی می شود.

وی تصریح کرد: در این راستا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان پس از ادغام بهداشت دهان و دندان در مراقبتهای اولیه بهداشتی از سال 1389، برای اولین بار در کشور، طرح یونیت سیار به صورت آزمایشی را در مدارس ابتدایی به اجرا در آورد.

وی بهترین سن پیشگیری از بیماری های دهان و دندان را شش تا دوازده سالگی دانست و گفت: دندانهای دائمی از شش تا دوازده سالگی در دهان تشکیل می شود و این زمان بهترین فرصت برای پیشگیری از بروز بیماریهای دهان و دندان می باشد.

دکتر فرجی با اشاره به تقدم پیشگیری بر درمان افزود: با اجرای این طرح و تداوم آن در سالهای آینده شاهد کاهش چشمگیر شاخص ارزیابی سلامت دندانهای دائمی و شاخص ارزیابی سلامت دندانهای شیری خواهیم بود.

وی تاکید کرد: اگر پیشگیری از پوسیدگی دندان در سن پایین صورت نگیرد با هزینه کردن کل بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نمی توان دندانهای پوسیده افراد را ترمیم کرد، بنابراین با اجرای این طرح، شاخص ارزیابی سلامت دندانهای دائمی گروه 12 ساله ها کاهش و به تبع آن سلامت عمومی جامعه ارتقا می یابد.

فلورایدتراپی عملی است که با استفاده از ژل مخصوص و مالیدن آن به سطوح مختلف دندان باعث مقاوم شدن دندانها در برابر پوسیدگی شده و فیشورسیلانت عملی است که در آن بدون تراش دندان و بدون بی حسی، شیارهای عمیق دندانهای آسیا که مستعد پوسیدگی می باشند با ماده مخصوص پرشده و از ایجاد پوسیدگی در دندان جلوگیری می شود.

ساعت : 11:8 -  روز  : شنبه  - 13 /  12 / 1390 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :693

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: