EN |
    ورود
   6:58:26 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 14
 
فرهنگ سلامت

چاقی دوران کودکی، عامل بیماری های قلبی عروقی در بزرگسالی است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت:  مطالعات نشان داده است که اضافه وزن و چاقی دوران کودکی و نوجوانی عامل ایجاد و بروز بیمارهای عروق کرونر در 23 درصد مردان و 15 درصد زنان میانسال است.

به گزارش وبدا، دکتر سید علیرضا مروجی افزود: چاقی احتمال بروز بیماریهای قلبی- عروقی را در مردان تا 2 برابر و در زنان نزدیک به 5/2 برابر افزایش می دهد.

وی ضمن اشاره به اینکه با وجود پیشرفتهای وسیع تشخیصی و درمانی هنوز، یک سوم بیمارانی که دچار سکته های قلبی می شوند، فوت می کنند و دو سوم آنهایی که زنده می مانند معمولا بهبودی کامل نمی یابند، تصریح کرد: سفت و تنگ شدن رگها (تصلب شرائین/ آترواسکلروز)، عامل زمینه ای اصلی در بیشتر بیماری های قلبی عروقی است.

دکتر مروجی با اشاره به تاثیر یک یا چند عامل خطر در اکثر افرادی که دچار حملات قلبی می شوند، اظهار داشت: فشارهای روانی، کم تحرکی، تغذیه نا مناسب، سابقه خانوادگی، جنس مرد، سن بالا، شروع یائسگی در زنان، فشار خون بالا، ابتلا به دیابت، چاقی، اختلالات چربی خون و مصرف دخانیات از فاکتورهای خطر بیماری قلبی – عروقی است.

 وی انواع چاقی بر اساس نحوه توزیع چربی در بدن را به دو شکل، چاقی سیبی شکل (مردانه) و چاقی گلابی شکل  (زنانه) بیان کرد و گفت: خطر چاقی شکمی بیش از سایر انواع چاقی است.

ساعت : 10:54 -  روز  : شنبه  - 5 /  1 / 1391 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :564

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: