EN |
    ورود
   6:11:34 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 14
 
فرهنگ سلامت

رئیس نوزدهمین کنگره نورولوژی:

پنجاه هزار نفر در کشور ام اس دارند

رئیس نوزدهمین کنگره نورولوژی ایران گفت: پنجاه هزار نفر مبتلایان به  ام اس در کشور وجود دارند.

به گزارش وب­دا رئیس نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران با اشاره به اینکه بر اساس تقسیم یندی های جغرافیایی و شاخص های جهانی، باید  دو هزار مبتلا به ام اس در کشور داشته باشیم این در حالی است که اکنون با حدود پنجاه هزار مبتلا به ام اس در کشور رو برو هستیم.

دکتر حسین پاکدامن در حاشیه برگزاری نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران با بیان اینکه ام اس یک بیماری پیش رونده است که تا مدت ها درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشت، گفت: اکنون حدود بیست سال است که ام اس  از یک بیماری "غیر قابل  درمان" به یک بیماری "تا حدودی قابل درمان " تبدیل شده است اما هنوز برای کند کردن سیر پیشرفت بیماری و ناتوانی فرد مبتلا کارهای زیادی انجام نشده است.

وی درباره کاربرد سلولهای بنیادی در درمان بیماری ام اس توضیح داد : برای درمان با سلولهای بنیادی تحقیقاتی در حال انجام است اما لازم است بررسیهای گسترده تری در این خصوص صورت پذیرد.

رئیس انجمن مغزو اعصاب ایران  با اشاره   به انجام مطالعات بین المللی در حیطه درمان بیماریهای مغز و اعصاب بویژه ام اس به کمک سلولهای بنیادی گفت: امید است بتوانیم در آینده نزدیک جوابگوی بیماران باشیم مسلم است که در حال حاضر نباید  بیماران تحت تاثیر تبلیغات قرار بگیرند بلکه باید تا زمان روشن شدن تحقیقات صبر کنیم.

پاکدامن با بیان اینکه 130 سال از زمان کشف این بیماری گذشته و تا کنون درمان قطعی نداشته است گفت: ام اس بیشتر در کشورهای غربی مشاهده می شود و جوانانی که در اوج فعالیت جسمی و مغزی هستند را گرفتار می کند و باعث بروز مشکلات فراوانی برای بیمار، خانواد و اجتماع می شود.

رئیس نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران با بیان اینکه  لازم است  اهمیت ویژه ای برای بیماری ام اس قائل شویم اظهار کرد:  بر اساس تقسیم بندی های جغرافیایی باید در هر 100 هزار نفر 3 نفر به ام اس مبتلا باشند که بر اساس محاسبات  اکنون باید 2 هزار مبتلا به ام اس در ایران داشته باشیم  این در حالی است که در کشور ما حدود پنجاه هزار مبتلا به ام اس زندگی می کنند و متخصصان موفق به یافت علت این افزایش بیش از اندازه مبتلایان نشده اند.

رئیس نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران افزود: البته در منطقه هم با افزایش آماری 30 تا 40 درصد روبرو بوده است.

پاکدامن در پایان با بیان اینکه استان تهران و سپس استان اصفهان بالاترین آمار مبتلایان به این بیماری را دارا هستند گفت: میانگین مبتلایان به ام اس 20 تا 35 سال است و زنان بیشتر از مردان درگیر آن می شوند.

نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما آغاز به کار کرده و تا 22 اردیبهشت ماه ادامه دارد.

منبع خبر: وب دا

ساعت : 11:26 -  روز  : چهار شنبه  - 20 /  2 / 1391 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :543

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: