EN |
    ورود
   6:51:00 PM

"خدایا به ما ظرفیت و لیاقتی عطا کن که بتوانیم ناشر بخشی از خبری باشیم که تو اراده کرده ای در هستی نشر یابد"
 

1399 / 05 / 14
 
فرهنگ سلامت

در سومین روز از هفته جهانی بدون دخانیات اعلام شد:

هر وعده مصرف قلیان معادل 80 تا 100 نخ دود سیگار است

مصرف کنندگان قلیان در هر وعده مصرف معادل 80 تا 100 نخ سیگار دود دریافت می کنند و خطر ابتلا  به سرطان ریه در افرادی که قلیان مصرف می کنند 5 برابر افرادی است که مصرف کننده این محصول نیستند.

به گزارش وب دا، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات مرکز سلامت محیط و کار در سومین رور از هفته جهانی بدون دخانیات که"  قلیان ترفندی دیگر از سوی صنایعدخانی" نامگذاری شده است، ضمن بیان این مطلب اعلام کرد: بیشتر مصرف کنندگان قلیان سیگار نیز مصرف می کنند و تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولا بی کیفیت ترین و نامرغوب ترین انواع موجود است و مصرف قلیان در بین جوانان، نوجوانان و زنان افزایش یافته است و در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله طی سالهای 82 تا 86 دو برابر شده است.

بر اساس این گزارش، صنایع دخانی اغلب به صورت مستقیم و غیر مستقیم سالم و بی ضرر بودن مصرف قلیان را نسبت به سیگار تبلیغ می کنند در حالی که با مصرف قلیان مقادیر زیادی منواکسیدکربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطان زای حاصل از احتراق ذغال، مواد ایجاد کننده حرارات و توتون  استنشاق می شود.

بر پایه این گزارش، استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان عاملی در انتقال بیماری های واگیردار همچون سل و هپاتیت است و مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آن ها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند مبتلا به انواع سرطان ها، بیماری های عروقی و تنفسی می شوند. همچنین زنانی که در طول دوران بارداری از قلیان استفاده می کنند وزن نوزادشان هنگام تولد کمتر از حد طبیعی است.

بر اساس این گزارش، چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم، زردی و فساد دندان ها از آثار استفاده از قلیان است.

بر پایه این گزارش، همچنین تولید و عرضه تنباکوهای معطر و یا معسل ترفندی دیگر از سوی صنایع دخانی برای جذب جوانان، نوجوانان و زنان است.

 گفتنی است: 4 تا 10 خرداد ماه، هفته جهانی بدون دخانیات است و شعار روز جهانی بدون دخانیات " دخالت های صنایع دخانی چند ملیتی را متوقف کنیم"  اعلام شده است.

ساعت : 13:59 -  روز  : شنبه  - 6 /  3 / 1391 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :585

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: